gnupg - en to nb translation catalogue (1116 entries)

en: 
    Enter the user ID.  End with an empty line:
nb: 
    Skriv inn bruker-ID og avslutt med tom linje:

en: 
    Not enough random bytes available.  Please do some other work to give
    the OS a chance to collect more entropy! (Need %d more bytes)
nb: 
    Ikke nok vilkårlighetsdata tilgjengelig. Gjør noe annet på datamaskinen
    for å gi operativsystemet en sjanse til å samle mer vilkårlighet.
    (%d byte mangler)

en: 
    Pick an image to use for your photo ID.  The image must be a JPEG file.
    Remember that the image is stored within your public key.  If you use a
    very large picture, your key will become very large as well!
    Keeping the image close to 240x288 is a good size to use.
nb: 
    Velg et bilde som skal brukes som foto-ID. Bildet må være i JPEG-format.
    Husk at bildet lagres som en del av den offentlige nøkkelen, og at
    nøkkelstørrelsen derfor påvirkes av hvor stort bildet er.
    En oppløsning på rundt 240x288 piksler er et godt utgangspunkt.

en: 
    Supported algorithms:
nb: 
    Støttede algoritmer:

en: 
    You need a user ID to identify your key; the software constructs the user ID
    from the Real Name, Comment and Email Address in this form:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"
nb: 
    Du trenger en bruker-ID for å identifisere nøkkelen din.
    Programmet lageren bruker-ID ut fra fullt navn, kommentar og
    e-postadresse, som f.keks. dette:
        «Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>»

en:                 aka "%s"
nb:                 aka «%s»

en:                using %s key %s
nb:                bruker %s nøkkel %s

en:               imported: %lu
nb:               importert: %lu

en:              unchanged: %lu
nb:              uendret: %lu

en:            new subkeys: %lu
nb:            nye undernøkler: %lu

en:           new user IDs: %lu
nb:           nye bruker-id-er: %lu

en:           not imported: %lu
nb:           ikke importert: %lu

en:           w/o user IDs: %lu
nb:           uten bruker-id-er: %lu

en:          "%s": preference for cipher algorithm %s
nb:          «%s»: innstilling for krypteringsalgoritme %s

en:          "%s": preference for compression algorithm %s
nb:          «%s»: oppsett av komprimeringsalgoritme %s

en:          "%s": preference for digest algorithm %s
nb:          «%s»: oppsett for kontrollsum-algoritme %s

en:          (subkey on main key ID %s)
nb:          (undernøkkel av hovednøkkel-ID %s)

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
nb:          Det er ikke sikkert at signaturen tilhører brukeren.

en:          The signature is probably a FORGERY.
nb:          Signaturen er sannsynligvis et FALSKNERI.

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
nb:          Det er ingen indikasjon på at signaturen tilhører eieren.

en:          This could mean that the signature is forged.
nb:          Dette kan bety at signaturen er falsk.

en:          algorithms on these user IDs:
nb:          algoritmer på følgende bruker-id-er:

en:         new signatures: %lu
nb:         nye signaturer: %lu

en:       "%s"
nb:       «%s»

en:       Card serial no. =
nb:       Serienummer for kort =

en:       Key fingerprint =
nb:       Nøkkelfingeravtrykk =

en:       Subkey fingerprint:
nb:       Fingeravstrykk for undernøkkel:

en:       secret keys read: %lu
nb:       leste hemmelige nøkler: %lu

en:       skipped new keys: %lu
nb:       nye nøkler som ble hoppet over: %lu

en:       user IDs cleaned: %lu
nb:       tømte bruker-id-er: %lu

en:      Subkey fingerprint:
nb:      Fingeravtrykk for undernøkkel:

en:     signatures cleaned: %lu
nb:     oppryddete signaturer: %lu

en:    (%c) Finished
nb:    (%c) Ferdig

en:    (%c) Toggle the authenticate capability
nb:    (%c) Slå av/på autentiseringsfunksjon

en:    (%c) Toggle the encrypt capability
nb:    (%c) Slå av/på krypteringsfunksjon

en:    (%c) Toggle the sign capability
nb:    (%c) Slå av/på signeringsfunksjon

en:    (%d) DSA (set your own capabilities)
nb:    (%d) DSA (sette dine egne muligheter)

en:    (%d) DSA (sign only)
nb:    (%d) DSA (bare signering)

en:    (%d) DSA and Elgamal
nb:    (%d) DSA og Elgamal

en:    (%d) Elgamal (encrypt only)
nb:    (%d) ElGamal (bare kryptering)

en:    (%d) RSA (encrypt only)
nb:    (%d) RSA (bare kryptering)

en:    (%d) RSA (set your own capabilities)
nb:    (%d) RSA (sette dine egne muligheter)

en:    (%d) RSA (sign only)
nb:    (%d) RSA (bare signering)

en:    (%d) RSA and RSA (default)
nb:    (%d) RSA og RSA (standard)

en:    (0) I will not answer.%s
nb:    (0) Jeg vil ikke svare.%s

en:    (1) I have not checked at all.%s
nb:    (1) Jeg har ikke sjekket i det hele tatt.%s

en:    (1) Signature key
nb:    (1) Signaturnøkkel

en:    (2) Encryption key
nb:    (2) Krypteringsnøkkel

en:    (2) I have done casual checking.%s
nb:    (2) Jeg har gjort en vanlig sjekk.%s

en:    (3) Authentication key
nb:    (3) Autentiseringsnøkkel

en:    (3) I have done very careful checking.%s
nb:    (3) Jeg har sjekket veldig nøye.%s

en:    new key revocations: %lu
nb:    nye nøkkelopphevinger: %lu

en:   %d = I do NOT trust
nb:   %d = Jeg stoler IKKE på den

en:   %d = I don't know or won't say
nb:   %d = Jeg vet ikke eller vil ikke uttale meg

en:   %d = I trust fully
nb:   %d = Jeg stoler fullt

en:   %d = I trust marginally
nb:   %d = Jeg stoler marginalt

en:   %d = I trust ultimately
nb:   %d = Jeg stoler fullstendig på den

en:   Unable to sign.
nb:   Klarte ikke å signere.

en:   aka "%s"
nb:   aka «%s»

en:   m = back to the main menu
nb:   m = tilbake til hovedmenyen

en:   q = quit
nb:   q = avslutt

en:   s = skip this key
nb:   s = hopp over denne nøkkelen

en:   secret keys imported: %lu
nb:   importerte hemmelige nøkler: %lu

en:  (main key ID %s)
nb:  (hovednøkkelid %s)

en:  (non-exportable)
nb:  (ikke-eksporterbar)

en:  (non-revocable)
nb:  (kan ikke oppheves)

en:  Primary key fingerprint:
nb:  Fingeravtrykk for primærnøkkel:

en:  secret keys unchanged: %lu
nb:  uforandrede hemmelige nøkler: %lu

en: "%s" not a key ID: skipping
nb: «%s» er ikke en nøkkel-ID, og blir hoppet over

en: "%s" was already locally signed by key %s
nb: «%s» var allerede lokalt signert med nøkkelen %s

en: "%s" was already signed by key %s
nb: «%s» var allerede signert med nøkkelen %s

en: # List of assigned trustvalues, created %s
    # (Use "gpg --import-ownertrust" to restore them)
nb: # Liste over tildelte tillitsverdier, opprettet %s
    # (Bruk «gpg --import-ownertrust» for å gjenopprette disse)

en: %d marginal(s) needed, %d complete(s) needed, %s trust model
nb: %d marginal(er) nødvendig, %d fullstendig(e) nødvendig, tillitsmodell %s

en: %d signatures not checked due to errors
nb: %d signaturer ble ikke sjekket på grunn av feil

en: %d signatures not checked due to missing keys
nb: %d signaturer ble ikke sjekket på grunn av manglende nøkler

en: %lu keys cached (%lu signatures)
nb: %lu nøkler hurtiglagret (%lu signaturer)

en: %lu keys processed so far
nb: %lu nøkler behandlet hittil

en: %s ...
nb: %s …

en: %s does not support handler version %d
nb: %s støtter ikke behandlerversjon %d

en: %s does not yet work with %s
nb: %s virker ikke enda med %s

en: %s encrypted data
nb: %s krypterte data

en: %s encrypted session key
nb: %s kryptert øktnøkkel

en: %s encryption will be used
nb: bruker %s-kryptering

en: %s is the new one
nb: %s er ny

en: %s is the unchanged one
nb: %s er uendret

en: %s keys may be between %u and %u bits long.
nb: %s-nøkler må være mellom %u og %u bit lange.

en: %s keysizes must be in the range %u-%u
nb: %s nøkkelstørrelser må ligge i rekkevidden %u-%u

en: %s makes no sense with %s!
nb: %s gir ikke mening med %s.

en: %s not allowed with %s!
nb: du kan ikke bruke %s med %s.

en: %s/%s encrypted for: "%s"
nb: %s/%s kryptert for: «%s»

en: %s/%s signature from: "%s"
nb: %s/%s-signatur fra: «%s»

en: %s: There is limited assurance this key belongs to the named user
nb: %s: Det er begrenset indikasjon på at denne nøkkelen faktisk tilhører navngitt bruker

en: %s: There is no assurance this key belongs to the named user
nb: %s: Det finnes ingen indikasjon på at denne nøkkelen faktisk tilhører navngitt bruker

en: %s: directory does not exist!
nb: %s: mappa finnes ikke.

en: %s: error reading free record: %s
nb: %s: feil under lesing av «free»-oppføring: %s

en: %s: error reading version record: %s
nb: %s: feil under lesing av versjonsoppføring: %s

en: %s: error updating version record: %s
nb: %s: feil under oppdatering av versjonsoppføring: %s

en: %s: error writing dir record: %s
nb: %s: feil under skriving av «dir»-oppføring: %s

en: %s: error writing version record: %s
nb: %s: feil under skriving av versjonsoppføring: %s

en: %s: failed to append a record: %s
nb: %s: klarte ikke å legge til oppføring: %s

en: %s: failed to create hashtable: %s
nb: %s: klarte ikke å lage kontrollsum-tabell: %s

en: %s: failed to create version record: %s
nb: %s: klarte ikke å lage versjonsoppføring: %s

en: %s: failed to zero a record: %s
nb: %s: klarte ikke å nullstille oppføring: %s

en: %s: invalid file version %d
nb: %s: %d er en ugyldig filversjon

en: %s: invalid trustdb
nb: %s: ugyldig trustdb

en: %s: invalid trustdb created
nb: %s: laget ugyldig trustdb

en: %s: keyring created
nb: %s: laget nøkkelknippe

en: %s: not a trustdb file
nb: %s: ikke en trustdb-fil

en: %s: skipped: %s
nb: %s: hoppet over: %s

en: %s: skipped: public key already present
nb: %s: hoppet over: offentlig nøkkel er allerede tilstede

en: %s: skipped: public key is disabled
nb: %s: hoppet over. Offentlig nøkkel er ikke i bruk

en: %s: trustdb created
nb: %s: trustdb opprettet

en: %s: unknown suffix
nb: %s: ukjent suffiks

en: %s: version record with recnum %lu
nb: %s: versjonsoppføring nr. %lu

en: %s:%d: deprecated option "%s"
nb: %s:%d: valget «%s» er utgått

en: %s:%d: invalid auto-key-locate list
nb: %s:%d: ugyldig «auto-key-locate»-liste

en: %s:%d: invalid export options
nb: %s:%d: ugyldige eksporteringsvalg

en: %s:%d: invalid import options
nb: %s:%d: ugyldige importeringsvalg

en: %s:%d: invalid keyserver options
nb: %s:%d: ugyldige nøkkeltjener-valg

en: %s:%d: invalid list options
nb: %s:%d: ugyldige listevalg

en: %s:%d: invalid verify options
nb: %s:%d: ugyldige kontrollvalg

en: %u-bit %s key, ID %s, created %s
nb: %u-bit %s-nøkkel, ID %s, opprettet %s

en: (No description given)
nb: (Ingen beskrivelse oppgitt)

en: (Probably you want to select %d here)
nb: (Normalt bør du velge %d her)

en: (This is a sensitive revocation key)
nb: (Dette er en privat opphevelsesnøkkel)

en: (sensitive)
nb: (sensitiv)

en: (unless you specify the key by fingerprint)
nb: (med mindre du oppgir nøkkel ved hjelp av fingeravtrykk)

en: (you may have used the wrong program for this task)
nb: (du kan ha brukt feil program til denne oppgaven)

en: --clearsign [filename]
nb: --clearsign [filnavn]

en: --decrypt [filename]
nb: --decrypt [filnavn]

en: --edit-key user-id [commands]
nb: --edit-key bruker-ID [kommandoer]

en: --encrypt [filename]
nb: --encrypt [filnavn]

en: --lsign-key user-id
nb: --lsign-key bruker-ID

en: --output doesn't work for this command
nb: «--output» virker ikke med denne kommandoen

en: --sign --encrypt [filename]
nb: --sign --encrypt [filnavn]

en: --sign --symmetric [filename]
nb: --sign --symmetric [filnavn]

en: --sign [filename]
nb: --sign [filnavn]

en: --sign-key user-id
nb: --sign-key bruker-ID

en: --store [filename]
nb: --store [filnavn]

en: --symmetric --encrypt [filename]
nb: --symmetric --encrypt [filnavn]

en: --symmetric --sign --encrypt [filename]
nb: --symmetric --sign --encrypt [filnavn]

en: --symmetric [filename]
nb: --symmetric [filnavn]

en: -k[v][v][v][c] [user-id] [keyring]
nb: -k[v][v][v][c] [bruker-ID] [nøkkelknippe]

en: ... this is a bug (%s:%d:%s)
nb: … dette er en feil (%s:%d:%s)

en: 1 user ID without valid self-signature detected
nb: oppdaget 1 bruker-ID uten gyldig selvsignatur

en: @
    (See the man page for a complete listing of all commands and options)
nb: @
    (Se bruksanvisning for en fullstendig liste over alle kommandoer og valg)

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clearsign [file]         make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
nb: @
    Eksempler:
    
     -se -r Bob [fil]           signer og krypter for brukeren Bob
     --clearsign [fil]          lag klartekst-signatur
     --detach-sign [fil]        lag adskilt signatur
     --list-keys [navn]         vis nøkler
     --fingerprint [navn]       vis fingeravtrykk

en: @
    Options:
nb: @
    Valg:

en: @Commands:
nb: @Kommandoer:

en: ASCII armored output forced.
nb: Tvunget ASCII-armert utdata.

en: Admin commands are allowed
nb: Admin-kommandoer er tillatt

en: Admin commands are not allowed
nb: Admin-kommandoer er ikke tillatt

en: Admin-only command
nb: Admin-reservert kommando

en: Answer "yes" (or just "y") if it is okay to generate the sub key.
nb: Svar «ja» (eller bare «j») for å fortsette å lage undernøkkel.

en: Answer "yes" if it is okay to delete the subkey
nb: Svar «ja» hvis du er sikker på at du vil slette undernøkkelen

en: Answer "yes" if it is okay to overwrite the file
nb: Svar «ja» hvis du er sikker på at du vil overskrive fila

en: Answer "yes" if you really want to delete this user ID.
    All certificates are then also lost!
nb: Svar «ja» hvis du er sikker på at du vil slette bruker-id-en.
    Alle sertifikater går i så fall også tapt.

en: Answer "yes" if you want to sign ALL the user IDs
nb: Svar «ja» hvis du vil signere *alle* bruker-id-ene

en: Answer "yes" or "no"
nb: Svar «ja» eller «nei»

en: Are you sure that you want to sign this key with your
    key "%s" (%s)
nb: Er du sikker på at du vil signerere denne nøkkelen med
    nøkkelen «%s» (%s)

en: Are you sure you still want to add it? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil legge den til? (j/N)

en: Are you sure you still want to revoke it? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil oppheve den? (j/N)

en: Are you sure you still want to sign it? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil signerere den? (j/N)

en: Are you sure you want to appoint this key as a designated revoker? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil gjøre denne nøkkelen til en opphever? (j/N)

en: Are you sure you want to delete it? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil slette den? (j/N)

en: Are you sure you want to replace it? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil erstatte den? (j/N)

en: Are you sure you want to use it? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil bruke den? (j/N)

en: Authenticate
nb: Autentisere

en: BAD signature from "%s"
nb: DÅRLIG signatur fra «%s»

en: CA fingerprint:
nb: CA-fingeravtrykk:

en: CRC error; %06lX - %06lX
nb: CRC-feil; %06lX - %06lX

en: Can't check signature: %s
nb: Klarte ikke å kontrollere signatur: %s

en: Can't edit this key: %s
nb: Klarte ikke å redigere denne nøkkelen: %s

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Cardholder's given name:
nb: Kortholders fornavn:

en: Cardholder's surname:
nb: Kortholders etternavn:

en: Certificates leading to an ultimately trusted key:
nb: Sertifikater som fører til en fullstendig betrodd nøkkel:

en: Certify
nb: Bekrefte

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit?
nb: Endre (N)avn, (K)ommentar, (E)postadresse eller (R)iktig/(A)vslutt?

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (Q)uit?
nb: Endre (N)avn, (K)ommentar, (E)postadresse eller (A)vslutt?

en: Change the preferences of all user IDs (or just of the selected ones)
    to the current list of preferences.  The timestamp of all affected
    self-signatures will be advanced by one second.
nb: Endre innstillinger for alle bruker-id-er (eller bare valgte)
    til gjeldende oppsettsliste. Tidsstempler for alle selvsigneringer
    blir rykket ett sekund fremover.

en: Changing expiration time for a subkey.
nb: Endrer utløpstid for undernøkkel.

en: Changing expiration time for the primary key.
nb: Endrer utløpstid for primærnøkkel.

en: Cipher:
nb: Kryptering:

en: Command expects a filename argument
nb: Kommandoen forventer et filnavn-argument

en: Comment:
nb: Kommentar:

en: Compression:
nb: Komprimering:

en: Create a designated revocation certificate for this key? (y/N)
nb: Vil du lage et utpekt opphevelsessertifikat for denne nøkkelen? (j/N)

en: Create a revocation certificate for this key? (y/N)
nb: Vil du lage et opphevelsessertifikat for denne nøkkelen? (j/N)

en: Create a revocation certificate for this signature? (y/N)
nb: Vil du lage et opphevelsessertifikat for denne signaturen? (j/N)

en: Critical preferred keyserver:
nb: Kritisk foretrukket nøkkeltjener:

en: Critical signature notation:
nb: Kritisk signaturnotat:

en: Critical signature policy:
nb: Regler for kritisk signatur:

en: Current allowed actions:
nb: Tillatte handlinger:

en: Current recipients:
nb: Gjeldende mottakere:

en: DSA requires the hash length to be a multiple of 8 bits
nb: DSA krever at kontrollsummen er multipliserbar med 8 bit

en: Delete this good signature? (y/N/q)
nb: Slette denne gode signaturen? (j/N/a)

en: Delete this invalid signature? (y/N/q)
nb: Vil du slette denne ugyldige signaturen? (j/N/q)

en: Delete this key from the keyring? (y/N)
nb: Vil du slette denne nøkkelen fra nøkkelknippet? (j/N)

en: Delete this unknown signature? (y/N/q)
nb: Vil du slette denne ukjente signaturen? (j/N/q)

en: Deleted %d signatures.
nb: Slettet %d signaturer.

en: Detached signature.
nb: Adskilt signatur.

en: Digest:
nb: Kontrollsum:

en: Displaying %s photo ID of size %ld for key %s (uid %d)
nb: Viser %s foto-ID av størrelsen %ld for nøkkel %s (uid %d)

en: Do you really want to delete the selected keys? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil slette valgt nøkkel? (j/N)

en: Do you really want to delete this key? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil slette denne nøkkelen? (j/N)

en: Do you really want to do this? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil gjøre dette? (j/N)

en: Do you really want to revoke the entire key? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil oppheve hele nøkkelen? (j/N)

en: Do you really want to revoke the selected subkeys? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil oppheve valgte undernøkler? (j/N)

en: Do you really want to revoke this subkey? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil oppheve denne undernøkkelen? (j/N)

en: Do you really want to set this key to ultimate trust? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil gi denne nøkkelen fullstendig tillit? (j/N)

en: Do you want to issue a new signature to replace the expired one? (y/N)
nb: Vil du utstede en ny signatur for å erstatte den som er utgått? (j/N)

en: Do you want to promote it to a full exportable signature? (y/N)
nb: Vil du forfremme den til en fullt eksporterbar signatur? (j/N)

en: Do you want to promote it to an OpenPGP self-signature? (y/N)
nb: Vil du forfremme den til en OpenPGP-selvsignatur? (j/N)

en: Do you want to sign it again anyway? (y/N)
nb: Vil du signere den på nytt likevel? (j/N)

en: Do you want your signature to expire at the same time? (Y/n)
nb: Vil du at signaturen skal utgå på samme tidspunkt? (J/n)

en: ERROR:
nb: FEIL:

en: Email address:
nb: E-postadresse:

en: Encrypt
nb: Kryptere data

en: Enter Admin PIN:
nb: Tast Admin-PIN:

en: Enter JPEG filename for photo ID:
nb: Skriv inn JPEG-filnavn for foto-ID:

en: Enter New Admin PIN:
nb: Tast ny Admin-PIN:

en: Enter New PIN:
nb: Tast ny PIN:

en: Enter an optional description; end it with an empty line:
nb: Skriv inn en beskrivelse hvis du vil, og avslutt med tom linje:

en: Enter new filename
nb: Skriv inn nytt filnavn

en: Enter number(s), N)ext, or Q)uit >
nb: Skriv inn tall, N)este, eller Q)uit (Avslutt) >

en: Enter passphrase
nb: Skriv inn passordfrase

en: Enter passphrase:
nb: Skriv inn passordfrase:

en: Enter the name of the key holder
nb: Skriv inn navnet på nøkkelholderen

en: Enter the new passphrase for this secret key.
nb: Skriv inn ny passordfrase for denne hemmelige nøkklen.

en: Enter the notation:
nb: Skriv inn notat:

en: Enter the required value as shown in the prompt.
    It is possible to enter a ISO date (YYYY-MM-DD) but you won't
    get a good error response - instead the system tries to interpret
    the given value as an interval.
nb: Skriv inn påkrevet verdi som forespurt.
    Du kan bruke ISO-datoformat (ÅÅÅÅ-MM-DD), men dette gir
    ingen nyttige feilmeldinger. Systemet prøver i stedet å tolke
    verdien som et intervall.

en: Enter the size of the key
nb: Skriv inn nøkkelstørrelse

en: Enter the user ID of the addressee to whom you want to send the message.
nb: Skriv inn bruker-ID for mottakeren du vil sende meldinga til.

en: Enter the user ID of the designated revoker:
nb: Skriv inn oppheverens bruker-ID:

en: Enter your preferred keyserver URL:
nb: Skriv inn adresse til foretrukket nøkkeltjener:

en: Error: Combined name too long (limit is %d characters).
nb: Feil: Det kombinerte navnet er for langt (grensa går ved %d tegn).

en: Error: Double spaces are not allowed.
nb: Feil: Doble mellomrom er ikke tillatt.

en: Error: Login data too long (limit is %d characters).
nb: Feil: Logindata er for langt (grensa går ved %d tegn).

en: Error: Only plain ASCII is currently allowed.
nb: Feil: Bare ren ASCII er foreløpig tillatt.

en: Error: Private DO too long (limit is %d characters).
nb: Feil: Privat DO for lang (grensa går ved %d tegn).

en: Error: The "<" character may not be used.
nb: Feil: tegnet «<» kan ikke brukes.

en: Error: The trustdb is corrupted.
nb: Error: trustdb er skadet.

en: Error: URL too long (limit is %d characters).
nb: Feil: Adressen er for lang (grensa er %d tegn).

en: Error: invalid characters in preference string.
nb: Feil: oppsettsstreng inneholder ugyldige tegn.

en: Error: invalid formatted fingerprint.
nb: Feil: feilformatert fingeravtrykk.

en: Error: invalid length of preference string.
nb: Feil: oppsettsstreng har ugyldig lengde.

en: Error: invalid response.
nb: Feil: ugyldig svar.

en: Expired signature from "%s"
nb: Utgått signatur fra «%s»

en: Features:
nb: Funksjoner:

en: Give the name of the file to which the signature applies
nb: Oppgi navn på fila som signaturen gjelder for

en: Go ahead and type your message ...
nb: Skriv inn melding …

en: Good signature from "%s"
nb: God signatur fra «%s»

en: Hint: Select the user IDs to sign
nb: Tips: Velg bruker-id-en(e) du vil signere

en: Hit return when ready or enter 'c' to cancel:
nb: Trykk enter når du er klar, eller trykk «c» for å avbryte:

en: How carefully have you verified the key you are about to sign actually belongs
    to the person named above?  If you don't know what to answer, enter "0".
nb: Hvor nøyaktig har du bekreftet at nøkkelen du skal signere faktisk
    tilhører den overnevnte personen? Skriv «0» hvis du ikke vet
    svaret.

en: How much do you trust that this key actually belongs to the named user?
nb: Hvor mye stoler du på at denne nøkkelen faktisk tilhører navngitt bruker?

en: I have checked this key casually.
nb: Jeg har sjekket denne nøkkelen på vanlig måte.

en: I have checked this key very carefully.
nb: Jeg har sjekket denne nøkkelen veldig nøye.

en: I have not checked this key at all.
nb: Jeg har ikke sjekket denne nøkkelen i det hele tatt.

en: IDEA cipher unavailable, optimistically attempting to use %s instead
nb: IDEA-kryptering er utilgjengelig. Prøver å bruke %s i stedet

en: If that does not work, please consult the manual
nb: Se bruksanvisning hvis dette ikke hjelper

en: If you like, you can enter a text describing why you issue this
    revocation certificate.  Please keep this text concise.
    An empty line ends the text.
nb: Hvis du vil, kan du skrive inn en tekst som forklarer hvorfor du
    utsteder dette opphevelsessertifikatet. Prøv å holde teksten kort.
    Avslutt med en tom linje.

en: If you want to use this untrusted key anyway, answer "yes".
nb: Svar «ja» hvis du vil bruke denne usikre nøkkelen likevel.

en: In general it is not a good idea to use the same key for signing and
    encryption.  This algorithm should only be used in certain domains.
    Please consult your security expert first.
nb: Du bør generelt ikke signere og kryptere med samme nøkkel.
    Denne algoritmen bør bare brukes til bestemte formål.
    Hør med din lokale sikkerhetsekspert hvis du er i tvil.

en: Invalid character in comment
nb: Ugyldig tegn i kommentar

en: Invalid character in name
nb: Ugyldig tegn i navn

en: Invalid command  (try "help")
nb: Ugyldig kommando  (prøv «help»)

en: Invalid key %s made valid by --allow-non-selfsigned-uid
nb: Ugyldig nøkkel %s gjort gyldig av --allow-non-selfsigned-uid

en: Invalid passphrase; please try again
nb: Ugyldig passordfrase. Prøv igjen

en: Invalid selection.
nb: Ugyldig valg.

en: Is this correct? (y/N)
nb: Er dette korrekt (j/N)?

en: Is this okay? (y/N)
nb: Er dette i orden? (j/N)

en: Is this photo correct (y/N/q)?
nb: Er dette bildet riktig (j/N/q)?

en: It is NOT certain that the key belongs to the person named
    in the user ID.  If you *really* know what you are doing,
    you may answer the next question with yes.
nb: Det er IKKE sikkert at nøkkelen tilhører personen som er navngitt i
    bruker-id-en.  Hvis du *virkelig* vet hva du gjør, kan du svare ja
    på neste spørsmål.

en: It's up to you to assign a value here; this value will never be exported
    to any 3rd party.  We need it to implement the web-of-trust; it has nothing
    to do with the (implicitly created) web-of-certificates.
nb: Det er opptil deg å tildele dette en verdi. Verdien blir aldri sendt
    til en tredjepart. Den brukes bare til å implementere et troverdighetsnett, og har
    ingenting med (det implisitte) sertifikatnettet å gjøre.

en: Key %s is already revoked.
nb: Nøkkelen %s er allerede opphevet.

en: Key available at:
nb: Nøkkel tilgjengelig ved:

en: Key does not expire at all
nb: Nøkkel utgår ikke i det hele tatt

en: Key expires at %s
nb: Nøkkel utgår %s

en: Key generation canceled.
nb: Nøkkelgenerering ble avbrutt.

en: Key generation failed: %s
nb: Nøkkelgenerering mislyktes: %s

en: Key has been compromised
nb: Nøkkelen har blitt kompromittert

en: Key has only stub or on-card key items - no passphrase to change.
nb: Nøkkelen har bare stubbe- eller kortnøkkel-elementer. Ingen passordfrase å endre.

en: Key is no longer used
nb: Nøkkelen er ikke lengre i bruk

en: Key is protected.
nb: Nøkkelen er beskyttet.

en: Key is revoked.
nb: Nøkkelen er opphevet.

en: Key is superseded
nb: Nøkkelen er overgått

en: Key is valid for? (0)
nb: Nøkkelen er gyldig for? (0)

en: Key not changed so no update needed.
nb: Nøkkelen ble ikke endret, så ingen oppdatering er nødvendig.

en: Keyring
nb: Nøkkelknippe

en: Keyserver no-modify
nb: Nøkkeltjener no-modify

en: Language preferences:
nb: Språkoppsett:

en: Login data (account name):
nb: Logindata (kontonavn):

en: Make off-card backup of encryption key? (Y/n)
nb: Lage sikkerhetskopi av krypteringsnøkler utenfor kortet? (J/n)

en: N  to change the name.
    C  to change the comment.
    E  to change the email address.
    O  to continue with key generation.
    Q  to quit the key generation.
nb: N  for å endre navn.
    C  for å endre kommentar.
    E  for å endre e-postadresse.
    O  for å fortsette å lage nøkkel.
    Q  for å avbryte nøkkel.

en: NOTE: %s is not available in this version
nb: MERK: %s er ikke tilgjengelig i denne versjonen

en: NOTE: This feature is not available in %s
nb: MERK: Denne funksjonen er ikke tilgjengelig i %s

en: NOTE: This key is not protected!
nb: MERK: denne nøkkelen er ikke beskyttet.

en: NOTE: a key's S/N does not match the card's one
nb: MERK: serienummer for en nøkkel samsvarer ikke med nummer på kort

en: NOTE: primary key is online and stored on card
nb: MERK: primærnøkkel er på nett og lagret på kort

en: NOTE: secondary key is online and stored on card
nb: MERK: sekundærnøkkel er på nett og lagret på kort

en: Name may not start with a digit
nb: Navn kan ikke begynne med siffer

en: Name must be at least 5 characters long
nb: Navnet må bestå av minst 5 tegn

en: Need the secret key to do this.
nb: Du trenger tilhørende hemmelig nøkkel for å gjøre dette.

en: NnCcEeOoQq
nb: NnKeEeRrAa

en: No corresponding signature in secret ring
nb: Ingen samsvarende signatur på hemmelig nøkkelknippe

en: No help available
nb: Ingen hjelp tilgjengelig

en: No reason specified
nb: Ingen grunn oppgitt

en: No subkey with index %d
nb: Ingen undernøkkel med indeks %d

en: No such user ID.
nb: Bruker-id-en finnes ikke.

en: No trust value assigned to:
nb: Ingen tillitsverdi tilordnet til:

en: No user ID with hash %s
nb: Ingen bruker-ID med kontrollsum %s

en: No user ID with index %d
nb: Ingen bruker-ID med indeks %d

en: Not a valid email address
nb: Ugyldig e-postadresse

en: Not signed by you.
nb: Ikke signert av deg.

en: Notations:
nb: Notasjoner:

en: Note that this key cannot be used for encryption.  You may want to use
    the command "--edit-key" to generate a subkey for this purpose.
nb: Merk at denne nøkkelen ikke kan brukes til kryptering. Du bør
    vurdere å bruke kommandoen «--edit-key» for å lage en
    undernøkkel til dette formålet.

en: Note: This key has been disabled.
nb: Merk: Denne nøkkelen er ikke i bruk.

en: Note: This key has expired!
nb: Merk: denne nøkkelen er utgått.

en: Note: signatures using the %s algorithm are rejected
nb: Merk: signaturer som bruker algoritmen %s blir avvist

en: Nothing deleted.
nb: Ingen ble slettet.

en: Nothing to sign with key %s
nb: Ingenting å signere med nøkkelen %s

en: OpenPGP card no. %s detected
nb: Oppdaget OpenPGP-kortnummer %s

en: OpenPGP card not available: %s
nb: OpenPGP-kort er ikke tilgjengelig: %s

en: Overwrite? (y/N)
nb: Overskrive (j/N)

en: Owner trust may not be set while using a user provided trust database
nb: Du kan ikke justere eiertillit når du bruker selvvalgt tillitsdatabase

en: PIN callback returned error: %s
nb: PIN-callback returnerte en feil: %s

en: PIN for CHV%d is too short; minimum length is %d
nb: PIN for CHV%d er for kort; minum lengde er %d

en: PIN not correctly repeated; try again
nb: PIN ble ikke gjentatt korrekt. Prøv igjen

en: Please correct the error first
nb: Rett opp feilen først

en: Please decide how far you trust this user to correctly verify other users' keys
    (by looking at passports, checking fingerprints from different sources, etc.)
nb: Velg hvor mye du stoler på at denne brukeren kan bekrefte
    andre brukeres nøkler (ved å se på pass, sjekke fingeravtrykk fra
    forskjellige kilder, osv.)

en: Please don't put the email address into the real name or the comment
nb: Ikk bruk e-postadresse som navn eller kommentar

en: Please enter a domain to restrict this signature, or enter for none.
nb: Skriv inn et domene som denne signaturen skal begrenses til, eller trykk enter hvis ingen.

en: Please enter a new filename. If you just hit RETURN the default
    file (which is shown in brackets) will be used.
nb: Skriv inn nytt filnavn. Hvis du bare trykker RETUR, brukes
    forvalgt filnavn (vist i parentes).

en: Please enter an optional comment
nb: Skriv inn en valgfri kommentar

en: Please enter name of data file:
nb: Skriv inn navn på datafil:

en: Please enter the depth of this trust signature.
    A depth greater than 1 allows the key you are signing to make
    trust signatures on your behalf.
nb: Skriv inn dybden av tillit du vil erklære med denne signaturen.
    En dybde på over 1 tillater at nøkkelen du signerer
    lager tillitssignaturer på dine vegne.

en: Please fix this possible security flaw
nb: Du bør fikse denne potensielle sikkerhetsrisikoen

en: Please insert the card and hit return or enter 'c' to cancel:
nb: Sett inn kortet og trykk enter, eller trykk «c» for å avbryte:

en: Please note that the shown key validity is not necessarily correct
    unless you restart the program.
nb: Merk: du bør starte programmet på nytt for å sikre at nøkkel-gyldigheten
    som vises her er riktig.

en: Please remove selections from the secret keys.
nb: Fjern utvalget fra de hemmelige nøklene.

en: Please repeat the last passphrase, so you are sure what you typed in.
nb: Gjenta siste passordfrase slik at du er sikker på hva du skrev inn.

en: Please select at most one subkey.
nb: Velg minst én undernøkkel.

en: Please select exactly one user ID.
nb: Velg én bruker-ID.

en: Please select the reason for the revocation:
nb: Velg grunn for opphevelse:

en: Please select the type of key to generate:
nb: Velg hvilken type nøkkel du vil lage:

en: Please select what kind of key you want:
nb: Velg hvilken type nøkkel du vil ha:

en: Please select where to store the key:
nb: velg hvor nøkkelen skal lagres:

en: Please specify how long the key should be valid.
             0 = key does not expire
          <n>  = key expires in n days
          <n>w = key expires in n weeks
          <n>m = key expires in n months
          <n>y = key expires in n years
nb: Velg hvor lenge nøkkelen skal være gyldig.
             0 = nøkkelen utgår ikke
          <n>  = nøkkelen utgår om n days
          <n>w = nøkkelen utgår om n weeks
          <n>m = nøkkelen utgår om n months
          <n>y = nøkkelen utgår om n years

en: Please specify how long the signature should be valid.
             0 = signature does not expire
          <n>  = signature expires in n days
          <n>w = signature expires in n weeks
          <n>m = signature expires in n months
          <n>y = signature expires in n years
nb: Velg hvor lenge signaturen skal være gyldig.
             0 = signaturen utgår ikke
          <n>  = signaturen utgår om n days
          <n>w = signaturen utgår om n weeks
          <n>m = signaturen utgår om n months
          <n>y = signaturen utgår om n years

en: Please use the command "toggle" first.
nb: Bruk kommandoen «toggle» først.

en: Please wait, entropy is being gathered. Do some work if it would
    keep you from getting bored, because it will improve the quality
    of the entropy.
nb: Vent mens programmet samler inn vilkårlighetsdata. Gjør gjerne noe annet på maskinen
    imens da aktivitet kan forbedre kvaliteten på vilkårlighetsdataene.

en: Possible actions for a %s key:
nb: Mulige handlinger med en %s-nøkkel:

en: Preferred keyserver:
nb: Foretrukket nøkkeltjener:

en: Primary key fingerprint:
nb: Fingeravtrykk for primærnøkkel:

en: Private DO data:
nb: Privat DO-data:

en: Proceed? (y/N)
nb: Vil du fortsette? (j/N)

en: Pubkey:
nb: Off. nøkkel:

en: Public key is disabled.
nb: Offentlig nøkkel er ikke i bruk.

en: Quit without saving? (y/N)
nb: Vil du avslutte uten å lagre? (j/N)

en: RSA modulus missing or not of size %d bits
nb: RSA-modulus mangler eller er av annen størrelse enn %d bit

en: RSA prime %s missing or not of size %d bits
nb: RSA-primtall %s mangler eller er av annen størrelse enn %d bit

en: RSA public exponent missing or larger than %d bits
nb: offentlig RSA-eksponent mangler eller er større enn %d bit

en: Real name:
nb: Fullt navn:

en: Really create the revocation certificates? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil lage opphevelsessertifikatene? (j/N)

en: Really create? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil fortsette? (j/N)

en: Really delete this self-signature? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil slette denne selvsignaturen? (j/N)

en: Really move the primary key? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil flytte primærnøkkelen? (j/N)

en: Really remove all selected user IDs? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil fjerne alle valgte bruker-id-er? (j/N)

en: Really remove this user ID? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil fjerne valgt bruker-ID? (j/N)

en: Really revoke all selected user IDs? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil oppheve alle valgte bruker-id-er? (j/N)

en: Really revoke this user ID? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil oppheve denne bruker-id-en? (j/N)

en: Really sign all user IDs? (y/N)
nb: Er du sikekr på at du vil signerere alle bruker-id-er? (j/N)

en: Really sign? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil signere? (j/N)

en: Really update the preferences for the selected user IDs? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil oppdatere oppsett for valgte bruker-id-er? (j/N)

en: Really update the preferences? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil oppdatere oppsett? (j/N)

en: Reason for revocation: %s
nb: Grunnlag for opphevelse: %s

en: Repeat passphrase
nb: Gjenta passordfrase

en: Repeat passphrase:
nb: Gjenta passordfrase:

en: Replace existing key? (y/N)
nb: Erstatte eksisterende nøkkel? (j/N)

en: Replace existing keys? (y/N)
nb: Erstatte eksisterende nøkler? (j/N)

en: Requested keysize is %u bits
nb: Forespurt nøkkelstørrelse er %u bit

en: Reset Code is too short; minimum length is %d
nb: Tilbakestillingskoden er for kort. Minimumslengde er %d

en: Reset Code not or not anymore available
nb: Tilbakestillingskode er ikke tilgjengelig

en: Revocation certificate created.
nb: Opphevelsessertifikat opprettet.

en: Revocation certificate created.
    
    Please move it to a medium which you can hide away; if Mallory gets
    access to this certificate he can use it to make your key unusable.
    It is smart to print this certificate and store it away, just in case
    your media become unreadable.  But have some caution:  The print system of
    your machine might store the data and make it available to others!
nb: Opphevelsessertifikat opprettet.
    
    Flytt dette til et medium du kan holde utenfor andres rekkevidde. Hvis Mallory
    får tak i dette sertifikatet, kan han bruke det til å gjøre nøkkelen din ubrukelig.
    Det er lurt å skrive ut dette sertifikatet fysisk og sette det på et lager i tilfelle
    datalagringsmediet blir uleselig. Men vær forsiktig. Datamaskinens
    utskriftssystem kan være satt opp til å lagre utskriftsdata og dermed gjøre
    det mulig for andre å lese sertifikatet.

en: Save changes? (y/N)
nb: Vil du lagre endringer? (j/N)

en: Secret key is available.
nb: Hemmelig nøkkel er tilgjengelig.

en: Secret parts of primary key are not available.
nb: Hemmelige deler av primærnøkkelen er ikke tilgjengelig.

en: Secret parts of primary key are stored on-card.
nb: Hemmelige deler av primærnøkkelen er lagret på kort.

en: Select the algorithm to use.
    
    DSA (aka DSS) is the Digital Signature Algorithm and can only be used
    for signatures.
    
    Elgamal is an encrypt-only algorithm.
    
    RSA may be used for signatures or encryption.
    
    The first (primary) key must always be a key which is capable of signing.
nb: Velg algoritme.
    
    DSA (evt. DSS) - digital signaturalgoritme - kan bare brukes
    til signering.
    
    Elgamal kan bare brukes til kryptering.
    
    RSA kan brukes til både signering og kryptering.
    
    Første nøkkel (primærnøkkel) må alltid være en nøkkel som
    kan brukes til signering.

en: Set preference list to:
nb: Bytt oppsettsliste til:

en: Sex ((M)ale, (F)emale or space):
nb: Kjønn ((M)askulint, (F)eminint eller mellomrom):

en: Sign
nb: Signere

en: Sign it? (y/N)
nb: Signere den? (j/N)

en: Signature does not expire at all
nb: Signaturen utgår ikke i det hele tatt

en: Signature expired %s
nb: Signatur utgått %s

en: Signature expires %s
nb: Signatur utgår %s

en: Signature expires at %s
nb: Signaturen utgår %s

en: Signature is valid for? (%s)
nb: Signaturen er gyldig for? (%s)

en: Signature made %s
nb: Signatur opprettet %s

en: Signature made %s using %s key ID %s
nb: Signatur laget %s ved hjelp av %s-nøkkel ID %s

en: Signature notation:
nb: Signaturnotat:

en: Signature policy:
nb: Regler for signatur:

en: SsEeAaQq
nb: SsKkAaQq

en: Subkey %s is already revoked.
nb: Undernøkkel %s er allerede opphevet.

en: Syntax: gpgv [options] [files]
    Check signatures against known trusted keys
nb: Syntaks: gpgv [valg] [filer]
    Kontroller signaturer mot kjente troverdige nøkler

en: The card will now be re-configured to generate a key of %u bits
nb: Kortet blir nå satt opp på nytt for å lage nøkkel på %u bit

en: The minimum trust level for this key is: %s
nb: Laveste tillitsnivå for denne nøkkelen er: %s

en: The random number generator is only a kludge to let
    it run - it is in no way a strong RNG!
    
    DON'T USE ANY DATA GENERATED BY THIS PROGRAM!!
nb: Denne vilkårlighetsgeneratoren er bare en omvei for å få programmet
    til å kjøre. Den er på ingen måte en sterk RNG.
    
    IKKE BRUK DATA SOM ER GENERERT AV DETTE PROGRAMMET.

en: The self-signature on "%s"
    is a PGP 2.x-style signature.
nb: Selvsignaturen på «%s»
    er en PGP 2.x-aktig signatur.

en: The signature is not valid.  It does make sense to remove it from
    your keyring.
nb: Signaturen er ugyldig. Du bør vurdere å fjerne den
    fra nøkkelknippet.

en: The signature will be marked as non-exportable.
nb: Signaturen blir markert som ikke-eksporterbar.

en: The signature will be marked as non-revocable.
nb: Signaturen blir markert som ikke-opphevbar.

en: There are no preferences on a PGP 2.x-style user ID.
nb: PGP 2.x-brukere har ingen oppsettsmuligheter.

en: This JPEG is really large (%d bytes) !
nb: Denne JPEG-fila er veldig stor (%d byte).

en: This command is not allowed while in %s mode.
nb: Denne kommandoen er ikke tillatt i %s-modus.

en: This command is only available for version 2 cards
nb: Denne kommandoen er bare tilgjengelig for kort av versjon 2

en: This is a secret key! - really delete? (y/N)
nb: Dette er en hemmelig nøkkel. Er du sikker på at du vil slette den? (j/N)

en: This is a signature which binds the user ID to the key. It is
    usually not a good idea to remove such a signature.  Actually
    GnuPG might not be able to use this key anymore.  So do this
    only if this self-signature is for some reason not valid and
    a second one is available.
nb: Dette er en signatur som kobler bruker-id-en til nøkkelen.
    Du bør vanligvis ikke fjerne slike signaturer, fordi GnuPG
    i så fall ikke kan bruke nøkkelen lenger. Bare gjør dette hvis
    selvsigneringa er ugyldig av en eller annen grunn, og du
    har en annen signering tilgjengelig.

en: This is a valid signature on the key; you normally don't want
    to delete this signature because it may be important to establish a
    trust connection to the key or another key certified by this key.
nb: Dette er en gyldig nøkkelsignatur. Du bør normalt
    ikke slette signaturen, fordi den kan brukes til å koble
    en troverdighet til enten selve nøkkelen eller en 
    annen nøkkel som denne nøkkelen går god for.

en: This key belongs to us
nb: denne nøkkelen tilhører oss

en: This key has been disabled
nb: Denne nøkkelen er ikke i bruk

en: This key has expired!
nb: Denne nøkkelen er utgått.

en: This key is due to expire on %s.
nb: Denne nøkkelen utgår %s.

en: This key is not protected.
nb: Denne nøkkelen er ikke beskyttet.

en: This key may be revoked by %s key %s
nb: Denne nøkkelen kan bli opphevet av %s med nøkkelen %s

en: This key probably belongs to the named user
nb: Denne nøkkelen tilhører sannsynligvis navngitt bruker

en: This signature can't be checked because you don't have the
    corresponding key.  You should postpone its deletion until you
    know which key was used because this signing key might establish
    a trust connection through another already certified key.
nb: Du mangler nøkkelen som hører til denne signaturen, og
    kan derfor ikke kontrollere den. Du bør vente med å slette den
    til du vet hvilken nøkkel som ble brukt, fordi denne signeringsnøkkelen
    kan være en troverdighetskobling til en annen nøkkel som allerede
    er bekreftet.

en: This signature expired on %s.
nb: Denne signaturen utgikk %s.

en: This will be a self-signature.
nb: Dette skal være en selvsignatur.

en: This would make the key unusable in PGP 2.x.
nb: Dette ville gjøre nøkkelen ubrukelig i PGP 2.x.

en: To be revoked by:
nb: Skal oppheves av:

en: To build the Web-of-Trust, GnuPG needs to know which keys are
    ultimately trusted - those are usually the keys for which you have
    access to the secret key.  Answer "yes" to set this key to
    ultimately trusted
nb: GnuPG må vite hvilke nøkler du stoler fullstendig på
    for å kunne bygge troverdighetsnettet. Nøkler du har tilgang til
    den hemmelige nøkkelen for inngår vanligvis her. Svar «ja»
    for å merke denne nøkkelen som absolutt troverdig.

en: Total number processed: %lu
nb: Totalt antall behandlet: %lu

en: URL to retrieve public key:
nb: Adresse for henting av offentlig nøkkel:

en: Uncompressed
nb: Ukomprimert

en: Usage: gpgv [options] [files] (-h for help)
nb: Bruk: gpgv [valg] [filer] (-h for hjelp)

en: Use this key anyway? (y/N)
nb: Vil du bruke denne nøkkelen likevel? (j/N)

en: User ID "%s" compacted: %s
nb: Bruker-ID «%s» pakket sammen: %s

en: User ID "%s" is expired.
nb: Bruker-ID «%s» er utgått.

en: User ID "%s" is not self-signed.
nb: Bruker-ID «%s» er ikke selvsignert.

en: User ID "%s" is revoked.
nb: Bruker-ID «%s» er opphevet.

en: User ID "%s" is signable.
nb: Bruker-ID «%s» er signerbar.

en: User ID "%s": %d signatures removed
nb: Bruker-ID «%s»: %d signaturer fjernet

en: User ID "%s": already clean
nb: Bruker-ID «%s»: allerede renset

en: User ID "%s": already minimized
nb: Bruker-ID «%s»: allerede minimert

en: User ID is no longer valid
nb: Bruker-ID er ikke lenger gyldig

en: WARNING: "%s" is a deprecated command - do not use it
nb: ADVARSEL: «%s» er en utgått kommando. Ikke bruk den

en: WARNING: "%s" is a deprecated option
nb: ADVARSEL: valget «%s» er utgått

en: WARNING: %s overrides %s
nb: ADVARSEL: %s overstyrere %s

en: WARNING: 2 files with confidential information exists.
nb: ADVARSEL: 2 filer med konfidensiell informasjon finnes.

en: WARNING: Elgamal sign+encrypt keys are deprecated
nb: ADVARSEL: «Elgamal»-nøkler er utgått

en: WARNING: This is a PGP 2.x-style key.  Adding a designated revoker may cause
             some versions of PGP to reject this key.
nb: ADVARSEL: Dette er en PGP 2.x-nøkkel. Hvis du legger til en opphever,
             kan dette føre til at enkelte PGP-versjoner ikke vil kunne bruke nøkkelen.

en: WARNING: This is a PGP2-style key.  Adding a photo ID may cause some versions
             of PGP to reject this key.
nb: ADVARSEL: Dette er en PGP2-nøkkel. Hvis du legger til et foto-ID, kan det føre til at
             enkelte PGP-versjoner avviser nøkkelen.

en: WARNING: This key has been revoked by its designated revoker!
nb: ADVARSEL: denne nøkkelen er opphevet.

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
nb: ADVARSEL: denne nøkkelen er opphevet av eieren.

en: WARNING: This key is not certified with a trusted signature!
nb: ADVARSEL: denne nøkkelen er ikke sertifisert med en tillitsverdig signatur.

en: WARNING: This key is not certified with sufficiently trusted signatures!
nb: ADVARSEL: denne nøkkelen er ikke sertifisert med tilstrekkelig tillitsverdige signaturer.

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
nb: ADVARSEL: denne undernøkkelen er opphevet av eieren.

en: WARNING: Using untrusted key!
nb: ADVARSEL: du bruker en upålitelig nøkkel.

en: WARNING: We do NOT trust this key!
nb: ADVARSEL: vi stoler IKKE på denne nøkkelen.

en: WARNING: Weak key detected - please change passphrase again.
nb: ADVARSEL: Oppdaget svak nøkkel. Du bør endre passordfrasen igjen.

en: WARNING: Your encryption subkey expires soon.
nb: ADVARSEL: Undernøkkel for kryptering utløper snart.

en: WARNING: a user ID signature is dated %d seconds in the future
nb: ADVARSEL: en bruker-id-signatur er datert %d sekunder i fremtiden

en: WARNING: appointing a key as a designated revoker cannot be undone!
nb: ADVARSEL: du kan ikke angre tildeling av opphevelsesrolle til en nøkkel.

en: WARNING: cipher algorithm %s not found in recipient preferences
nb: ADVARSEL: fant ikke krypteringsalgoritme %s i mottakers oppsett

en: WARNING: digest algorithm %s is deprecated
nb: ADVARSEL: kontrollsum-algoritmen «%s» er utgått

en: WARNING: encrypted message has been manipulated!
nb: ADVARSEL: kryptert melding er blitt manipulert.

en: WARNING: forcing compression algorithm %s (%d) violates recipient preferences
nb: ADVARSEL: tvungen bruk av komprimeringsalgoritme %s (%d) bryter med mottakers oppsett

en: WARNING: forcing digest algorithm %s (%d) violates recipient preferences
nb: ADVARSEL: tvungen bruk av %s (%d) bryter med mottakerens oppsett

en: WARNING: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
nb: ADVARSEL: tvungen bruk av symmetrisk krypt.metode %s (%d) bryter med mottakers oppsett

en: WARNING: key %s may be revoked: fetching revocation key %s
nb: ADVARSEL: nøkkel %s kan være opphevet: henter opphevingsnøkkel %s

en: WARNING: key %s may be revoked: revocation key %s not present.
nb: ADVARSEL: nøkkel %s kan være opphevet: opphevingsnøkkel %s ikke tilstede.

en: WARNING: keyserver handler from a different version of GnuPG (%s)
nb: ADVARSEL: nøkkeltjener-behandler er av en annen GnuPG-versjon (%s)

en: WARNING: keyserver option `%s' is not used on this platform
nb: ADVARSEL: nøkkeltjener-valget «%s» er ikke i bruk på denne plattformen

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
nb: ADVARSEL: meldinga ble kryptert med svak nøkkel for symmetrisk krypteringsmetode.

en: WARNING: message was not integrity protected
nb: ADVARSEL: meldinga var ikke integritetsbeskyttet

en: WARNING: multiple plaintexts seen
nb: ADVARSEL: fant flere elementer i ren tekst

en: WARNING: multiple signatures detected.  Only the first will be checked.
nb: ADVARSEL: fant flere signaturer. Kontrollerer bare den første.

en: WARNING: no user ID has been marked as primary.  This command may
                  cause a different user ID to become the assumed primary.
nb: ADVARSEL: ingen bruker-ID er merket som primær. Denne kommandoen kan
                  føre til at en annen bruker-ID blir brukt som primærbruker.

en: WARNING: not a detached signature; file '%s' was NOT verified!
nb: ADVARSEL: ikke en separat signatur. Fila «%s» er IKKE bekreftet.

en: WARNING: nothing exported
nb: ADVARSEL: ingenting eksportert

en: WARNING: potentially insecure symmetrically encrypted session key
nb: ADVARSEL: det er usikkert å kryptere øktnøkkel symmetrisk

en: WARNING: program may create a core file!
nb: ADVARSEL: programmet kan lage en kjernefil.

en: WARNING: recipients (-r) given without using public key encryption
nb: ADVARSEL: mottakere (-r) valgt uten offentlig nøkkelkryptering

en: WARNING: secret key %s does not have a simple SK checksum
nb: ADVARSEL: hemmelig nøkkel %s har ikke en enkel SK-sjekksum

en: WARNING: signature digest conflict in message
nb: ADVARSEL: konflikt med signatur-kontrollsum i melding

en: WARNING: signing subkey %s has an invalid cross-certification
nb: ADVARSEL: undernøkkel %s for signering er kryssertifisert på ugyldig grunnlag

en: WARNING: signing subkey %s is not cross-certified
nb: ADVARSEL: undernøkkel %s for signering er ikke kryssertifisert

en: WARNING: the signature will not be marked as non-exportable.
nb: ADVARSEL: signaturen blir ikke markert som ikke-eksporterbar.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-revocable.
nb: ADVARSEL: signaturen blir ikke markert som ikke-opphevbar.

en: WARNING: this key might be revoked (revocation key not present)
nb: ADVARSEL: nøkkel %s kan være opphevet: opphevingsnøkkel %s ikke tilstede.

en: WARNING: unable to %%-expand notation (too large).  Using unexpanded.
nb: ADVARSEL: klarte ikke å %%-utvide notasjon (for lang).

en: WARNING: unable to %%-expand policy URL (too large).  Using unexpanded.
nb: ADVARSEL: klarte ikke å %%-utvide regelverkadresse (for lang).

en: WARNING: unable to %%-expand preferred keyserver URL (too large).  Using unexpanded.
nb: ADVARSEL: klarte ikke å %%-utvide foretrukket nøkkeltjener-adresse (for lang).

en: WARNING: unable to fetch URI %s: %s
nb: ADVARSEL: klarte ikke å fange URI %s: %s

en: WARNING: unable to parse URI %s
nb: ADVARSEL: klarte ikke å tolke adressen %s

en: WARNING: unable to refresh key %s via %s: %s
nb: ADVARSEL: klarte ikke å oppdatere nøkkel %s via %s: %s

en: WARNING: using experimental cipher algorithm %s
nb: ADVARSEL: bruker eksperimentell krypteringsalgoritme %s

en: WARNING: using experimental digest algorithm %s
nb: ADVARSEL: bruker eksperimentell kontrollsum-algoritme %s

en: WARNING: using experimental public key algorithm %s
nb: ADVARSEL: bruker eksperimentell offentlig nøkkel-algoritme %s

en: WARNING: using insecure random number generator!!
nb: ADVARSEL: bruker usikker vikårlighetsgenerator.

en: We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
    some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
    disks) during the prime generation; this gives the random number
    generator a better chance to gain enough entropy.
nb: Vi må lage ganske mye vilkårlighetsdata. Du bør jobbe med
    andre ting (skrive på tastaturet, flytte på musa, la
    diskene jobbe) mens dette pågår. Da får
    tallgeneratoren bedre muligheter til å samle inn vilkårlighetsdata.

en: What keysize do you want for the Authentication key? (%u)
nb: Hvor stor skal autentiseringsnøkkelen være? (%u)

en: What keysize do you want for the Encryption key? (%u)
nb: Hvor stor skal krypteringsnøkkelen være? (%u)

en: What keysize do you want for the Signature key? (%u)
nb: Hvor stor skal signaturnøkkelen være? (%u)

en: What keysize do you want for the subkey? (%u)
nb: Hvor stor vil du at undernøkkelen skal være? (%u)

en: What keysize do you want? (%u)
nb: Hvor stor skal nøkkelen være? (%u)

en: When you sign a user ID on a key, you should first verify that the key
    belongs to the person named in the user ID.  It is useful for others to
    know how carefully you verified this.
    
    "0" means you make no particular claim as to how carefully you verified the
        key.
    
    "1" means you believe the key is owned by the person who claims to own it
        but you could not, or did not verify the key at all.  This is useful for
        a "persona" verification, where you sign the key of a pseudonymous user.
    
    "2" means you did casual verification of the key.  For example, this could
        mean that you verified the key fingerprint and checked the user ID on the
        key against a photo ID.
    
    "3" means you did extensive verification of the key.  For example, this could
        mean that you verified the key fingerprint with the owner of the key in
        person, and that you checked, by means of a hard to forge document with a
        photo ID (such as a passport) that the name of the key owner matches the
        name in the user ID on the key, and finally that you verified (by exchange
        of email) that the email address on the key belongs to the key owner.
    
    Note that the examples given above for levels 2 and 3 are *only* examples.
    In the end, it is up to you to decide just what "casual" and "extensive"
    mean to you when you sign other keys.
    
    If you don't know what the right answer is, answer "0".
nb: Når du signerer en bruker-ID på en nøkkel, bør du først bekrefte at
    nøkkelen tilhører personen som er valgt i bruker-id-en.  Det er
    nyttig for andre å vite hvor nøyaktig du kontrollerte dette.
    
    «0» betyr at du ikke forteller noe om hvor nøye du har kontrollert nøkkelen.
    
    «1» betyr at du tror at nøkkelen eies av personen som påstår å eie
        den, men du har ikke kontrollert selve nøkkelen i det hele
        tatt.  Dette er nyttig ved identitetskontroll hvor du signerer
        nøkkelen til et pseudonym.
    
    «2» betyr at du har tatt en enkel kontroll av nøkkelen. For eksempel
        kan dette bety at du sjekket nøkkelens fingeravtrykk og
        bruker-id-en mot et foto-ID.
    
    «3» betyr at du har kontrollert nøkkelen grundig, for eksempel ved at    du og nøkkeleieren personlig har bekreftet nøkkelens fingeravtrykk,
        nøkkelens bruker-ID mot et dokument med med bilde og navn som er
        vanskelig å forfalske. og at e-postadressen i nøkkelen tilhører nøkkeleieren.
    
    Vær obs på at eksemplene gitt over for nivåene 2 og 3 *bare* er
    eksempler. Det er opp til deg å bestemme hva «enkel» og
    «grundig» skal bety når du signerer andres nøkler.
    
    Svar «0» hvis du ikke vet hva som er riktig svar.

en: You are about to revoke these signatures:
nb: Du er i ferd med å oppheve følgende signaturer:

en: You can't change the expiration date of a v3 key
nb: Du kan ikke endre utløpsdato for v3-nøkler

en: You can't delete the last user ID!
nb: Du kan ikke slette siste bruker-ID.

en: You did not specify a user ID. (you may use "-r")
nb: Du skrev ikke inn en bruker-ID. (bruk evt. «-r»)

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
nb: Du har ikke valgt en passordfrase. Dette er sannsynligvis *ikke* lurt.

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
    I will do it anyway.  You can change your passphrase at any time,
    using this program with the option "--edit-key".
nb: Du har ikke valgt en passordfrase. Dette er sannsynligvis *ikke* lurt.
    Jeg fortsetter likevel. Du kan endre passordfrasen når som helst ved
    å bruke valget «--edit-key».

en: You have signed these user IDs on key %s:
nb: Du har signert disse bruker-id-ene med nøkkelen %s:

en: You may not add a designated revoker to a PGP 2.x-style key.
nb: Du kan ikke knytte opphevere til PGP 2.x-nøkler.

en: You may not add a photo ID to a PGP2-style key.
nb: Du kan ikke knytte foto-ID til PGP2-nøkler.

en: You may not make an OpenPGP signature on a PGP 2.x key while in --pgp2 mode.
nb: Du kan ikke lage OpenPGP-signatur på en PGP-2.x-nøkkel i «--pgp2»-modus.

en: You may try to re-create the trustdb using the commands:
nb: Du kan prøve å gjenskape trustdb ved å skrive inn følgende kommandoer:

en: You may want to change its expiration date too.
nb: Du bør vurdere å endre utløpsdato samtidig.

en: You must select at least one key.
nb: Du må velge minst én nøkkel.

en: You must select at least one user ID.
nb: Du må velge minst én bruker-ID.

en: You must select exactly one key.
nb: Du må velge minst én nøkkel.

en: You need a passphrase to unlock the secret key for
    user: "%s"
nb: Du trenger en passordfrase for å låse opp hemmelig nøkkel for
    brukeren «%s»

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
nb: Du valgte denne bruker-id-en («USER-ID»):
        «%s»

en: You should specify a reason for the certification.  Depending on the
    context you have the ability to choose from this list:
      "Key has been compromised"
          Use this if you have a reason to believe that unauthorized persons
          got access to your secret key.
      "Key is superseded"
          Use this if you have replaced this key with a newer one.
      "Key is no longer used"
          Use this if you have retired this key.
      "User ID is no longer valid"
          Use this to state that the user ID should not longer be used;
          this is normally used to mark an email address invalid.
nb: Du bør oppgi en anledning for sertifiseringa.
    Velg en passende anledning fra denne lista:
      «Nøkkelen er komprommitert»
          Velg dette hvis du tror at uautoriserte personer
          har fått tilgang til en hemmelige nøkkel.
      «Nøkkelen er erstattet»
          Velg dette hvis du har erstattet nøkkelen med en ny.
      «Nøkkelen er ikke lenger i bruk»
          Velg dette hvis du ikke lenger bruker nøkkelen.
      «Bruker-ID er ikke lenger gyldig»
          Velg dette for å vise at bruker-id-en ikke lenger skal brukes.
          Dette brukes vanligvis til å markere en e-postadresse som ugyldig.

en: Your current signature on "%s"
    has expired.
nb: Gjeldende signatur på «%s»
    er utgått.

en: Your current signature on "%s"
    is a local signature.
nb: Din nåværede signatur på «%s»
    er en lokal signatur.

en: Your decision?
nb: Hva velger du?

en: Your selection?
nb: Ditt valg?

en: Your system can't display dates beyond 2038.
    However, it will be correctly handled up to 2106.
nb: Systemet ditt klarer ikke å håndtere datoer etter 2038.
    Likevel håndteres det korrekt frem til 2106.

en: [  full  ]
nb: [   full  ]

en: [  undef ]
nb: [    udef ]

en: [ expired]
nb: [   utgått]

en: [ revoked]
nb: [ opphevet]

en: [ unknown]
nb: [   ukjent]

en: [User ID not found]
nb: [Fant ikke bruker-ID]

en: [filename]
nb: [filnavn]

en: [marginal]
nb: [ marginal]

en: [not set]
nb: [ikke valgt]

en: [revocation]
nb: [oppheving]

en: [self-signature]
nb: [selvsignatur]

en: [ultimate]
nb: [  fullst.]

en: [uncertain]
nb: [usikker]

en: `%s' is not a regular file - ignored
nb: «%s» er ikke en vanlig fil, og blir ignorert

en: about to export an unprotected subkey
nb: du er i ferd med å eksportere en undernøkkel uten beskyttelse

en: access to admin commands is not configured
nb: tilgang til admin-kommandoer er ikke konfigurert

en: action `%s' not supported with keyserver scheme `%s'
nb: handlinga «%s» støttes ikke med nøkkeltjener-skjema «%s»

en: add a key to a smartcard
nb: legg til nøkkel på et smartkort

en: add a photo ID
nb: legg til foto-ID

en: add a revocation key
nb: legg til opphevingsnøkkel

en: add a subkey
nb: legg til undernøkkel

en: add a user ID
nb: legg til bruker-ID

en: anonymous recipient; trying secret key %s ...
nb: anonym mottaker. prøver hemmelig nøkkel %s …

en: armor header:
nb: armorheader:

en: assuming %s encrypted data
nb: antar %s kryptert data

en: assuming bad signature from key %s due to an unknown critical bit
nb: antatt ugyldig signatur fra nøkkel %s pga. ukjent «kritisk»-bit

en: automatically retrieve keys when verifying signatures
nb: hent nøkler automatisk ved bekreftelse av signaturer

en: bad URI
nb: ugyldig URI

en: bad public key
nb: ugyldig offentlig nøkkel

en: bad secret key
nb: ugyldig hemmelig nøkkel

en: bad signature
nb: ugyldig signatur

en: be somewhat more quiet
nb: være noenlunde stille

en: binary
nb: binær

en: build_packet failed: %s
nb: build_packet mislyktes: %s

en: can't access %s - invalid OpenPGP card?
nb: fikk ikke tilgang til %s. Bruker du et ugyldig OpenPGP-kort?

en: can't close `%s': %s
nb: klarte ikke å lukke «%s»: %s

en: can't disable core dumps: %s
nb: klarte ikke å slå av kjernedump: %s

en: can't do this in batch mode
nb: du kan ikke gjøres dette i buntmodus

en: can't do this in batch mode without "--yes"
nb: du må bruke «--yes» for å gjøre dette i buntmodus

en: can't gen prime with pbits=%u qbits=%u
nb: du kan ikke lage primtall med pbits=%u qbits=%u

en: can't generate a prime with less than %d bits
nb: du kan ikke lage primtall med færre enn %d bit

en: can't handle public key algorithm %d
nb: klarte ikke å håndtere offentlig nøkkelalgoritme %d

en: can't handle text lines longer than %d characters
nb: tekstlinjer som er lengre enn %d tegn kan ikke behandles

en: can't handle this ambiguous signature data
nb: disse flertydige signaturdataene kan ikke behandles

en: can't lock `%s': %s
nb: klarte ikke å låse «%s»: %s

en: can't open the keyring
nb: klarte ikke å åpne nøkkelknippe

en: can't query passphrase in batch mode
nb: du kan ikke spørre om passordfrase i buntmodus

en: can't read `%s': %s
nb: klarte ikke å lese «%s»: %s

en: can't use a symmetric ESK packet due to the S2K mode
nb: klarte ikke å bruke symmetrisk ESK-pakke på grunn av S2K-modus

en: can't write `%s': %s
nb: klarte ikke å skrive «%s»: %s

en: cancelled by user
nb: avbrutt av bruker

en: cannot appoint a PGP 2.x style key as a designated revoker
nb: du kan ikke bruke PGP 2.x-nøkler som opphevere

en: cannot avoid weak key for symmetric cipher; tried %d times!
nb: klarte ikke å unngå svak nøkkel for symmetrisk krypteringsalgorime. Prøvde %d ganger.

en: card does not support digest algorithm %s
nb: kortet støtter ikke kontrollsum-algoritme %s

en: card is permanently locked!
nb: kortet er låst for godt.

en: card reader not available
nb: kortleser er ikke tilgjengelig

en: card-no:
nb: kortnr.:

en: change URL to retrieve key
nb: endre adresse for å hente nøkkel

en: change a CA fingerprint
nb: endre CA-fingeravtrykk

en: change a card's PIN
nb: endre PIN på kort

en: change card holder's name
nb: endre kortholders navn

en: change card holder's sex
nb: endre kortholders kjønn

en: change data on a card
nb: endre data på kort

en: change the expiration date for the key or selected subkeys
nb: endre utløpsdato for nøkkelen eller valgte undernøkler

en: change the language preferences
nb: endre språkoppsett

en: change the login name
nb: endre brukernavn

en: change the ownertrust
nb: endre eiertillit

en: change the passphrase
nb: endre passordfrase

en: check signatures
nb: sjekke signaturer

en: checking created signature failed: %s
nb: kontroll av opprettet signatur mislyktes: %s

en: checking the trustdb
nb: kontrollerer trustdb

en: checksum error
nb: sjekksumfeil

en: cipher algorithm %d%s is unknown or disabled
nb: krypteringsalgoritme %d%s er ukjent eller slått av

en: colon missing
nb: kolon mangler

en: compact unusable user IDs and remove all signatures from key
nb: pakkk sammen ubrukelige bruker-id-er og fjern alle signaturer fra nøkkel

en: compact unusable user IDs and remove unusable signatures from key
nb: pakkk sammen ubrukelige bruker-id-er og fjern ubrukelige signaturer fra nøkkel

en: completes-needed must be greater than 0
nb: «completes-needed» må være større enn 0

en: conflicting commands
nb: motstridende kommandoer

en: could not parse keyserver URL
nb: klarte ikke å tolke nøkkeltjener-adresse

en: create a public key when importing a secret key
nb: lag en offentlig nøkkel ved importering av hemmelig nøkkel

en: create ascii armored output
nb: lag ASCII-beskyttet utdata

en: created: %s
nb: opprettet: %s

en: creation timestamp missing
nb: tidsstempel for opprettelse mangler

en: data not saved; use option "--output" to save it
nb: data ble ikke lagret. Bruk valget «--output» for å lagre

en: decrypt data (default)
nb: dekrypter data (forvalgt)

en: decryption failed: %s
nb: dekryptering mislyktes: %s

en: decryption okay
nb: dekryptering ok

en: delete selected subkeys
nb: slett valgte undernøkler

en: delete selected user IDs
nb: slett valgte bruker-id-er

en: delete signatures from the selected user IDs
nb: slett signaturer fra valgte bruker-id-er

en: deleting keyblock failed: %s
nb: sletting av nøkkelblokk mislyktes: %s

en: depth: %d  valid: %3d  signed: %3d  trust: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du
nb: dybde: %d  gyldig: %3d  signert: %3d  tillit: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du

en: disable key
nb: ta nøkkel ut av bruk

en: disabled
nb: ikke i bruk

en: display photo IDs during key listings
nb: vis foto-id-er i nøkkelvisning

en: display photo IDs during signature verification
nb: vis bruker-ID under signaturbekreftelse

en: do not clear the ownertrust values during import
nb: ikke tøm «ownertrust»-verdier under importering

en: do not delete temporary files after using them
nb: ikke slett midlertidige filer etter å ha brukt dem

en: do not make any changes
nb: ikke utfør valgte endringer

en: do not update the trustdb after import
nb: ikke oppdater tillitsdatabase etter importering

en: elevate the trust of signatures with valid PKA data
nb: øk tillitsnivå for signaturer med gyldige PKA-data

en: enable key
nb: ta nøkkel i bruk

en: encrypt data
nb: krypter data

en: encrypted with %lu passphrases
nb: kryptert med %lu passordfraser

en: encrypted with %s key, ID %s
nb: kryptert med %s-nøkkel, ID %s

en: encrypted with %u-bit %s key, ID %s, created %s
nb: kryptert med %u-bit %s-nøkkel, ID %s, opprettet %s

en: encrypted with 1 passphrase
nb: kryptert med 1 passordfrase

en: encrypted with unknown algorithm %d
nb: kryptert med en ukjent algoritme %d

en: encrypting a message in --pgp2 mode requires the IDEA cipher
nb: kryptering en melding i --pgp2-modus krever IDEA-algoritmen

en: encryption only with symmetric cipher
nb: krypter data (symmetrisk)

en: error allocating enough memory: %s
nb: feil under tildeling av minne: %s

en: error changing size of key %d to %u bits: %s
nb: feil under endring av størrelse på nøkkel %d til %u bit: %s

en: error creating passphrase: %s
nb: feil under opprettelse av passordfrase: %s

en: error getting current key info: %s
nb: feil under henting av nøkkelinfo: %s

en: error getting new PIN: %s
nb: feil under henting av ny PIN: %s

en: error in trailer line
nb: feil på etterfølgende linje

en: error reading application data
nb: feil under lesing av programdata

en: error reading fingerprint DO
nb: feil under lesing av fingeravtrykk DO

en: error reading keyblock: %s
nb: feil under lesing av nøkkelblokk: %s

en: error reading secret keyblock "%s": %s
nb: feil under lesing av hemmelig nøkkelblokk «%s»: %s

en: error retrieving CHV status from card
nb: feil under henting av CHV-status fra kort

en: existing key will be replaced
nb: gjeldende nøkkel blir erstattet

en: expired
nb: utgått

en: expired: %s
nb: utgikk: %s

en: expires: %s
nb: utgår: %s

en: export attribute user IDs (generally photo IDs)
nb: eksporter bruker-id-er (generelt foto-id-er)

en: export keys
nb: eksporter nøkler

en: export revocation keys marked as "sensitive"
nb: eksporter opphevelsesnøkler markert som «sensitive»

en: export signatures that are marked as local-only
nb: eksportere signaturer som er markert som bare-lokale

en: exporting secret keys not allowed
nb: eksportering av hemmelige nøkler er ikke tillatt

en: external keyserver calls are not supported in this build
nb: eksterne nøkkeltjener-kall støttes ikke av denne programinstallasjonen

en: external program calls are disabled due to unsafe options file permissions
nb: eksterne programkall er slått av på grunn av utrygge tillatelser til oppsettsfil

en: failed to initialize the TrustDB: %s
nb: klarte ikke å starte tillitsdatabase (TrustDB): %s

en: failed to rebuild keyring cache: %s
nb: klarte ikke å bygge hurtiglager for nøkkelknippe på nytt: %s

en: failed to store the creation date: %s
nb: klarte ikke å lagre opprettelsesdato: %s

en: failed to store the fingerprint: %s
nb: klarte ikke å lagre fingeravtrykk: %s

en: failed to store the key: %s
nb: klarte ikke å lagre nøkkel: %s

en: failed to unprotect the subkey: %s
nb: klarte ikke å fjerne beskyttelsen på undernøkkelen: %s

en: failed to use default PIN as %s: %s - disabling further default use
nb: klarte ikke å bruke forvalgt PIN som %s: %s. Lar være å bruke forvalgt PIN senere

en: female
nb: dame

en: fetch the key specified in the card URL
nb: hent nøkkel som ligger i kortets adresse

en: file close error
nb: feil under lukking av fil

en: file create error
nb: feil under opprettelse av fil

en: file delete error
nb: feil under sletting av fil

en: file exists
nb: fila finnes fra før av

en: file open error
nb: feil under åpning av fil

en: file rename error
nb: feil under fil-navnebytte

en: file write error
nb: feil under skriving av fil

en: fingerprint on card does not match requested one
nb: fingeravtrykk på kort samsvarer ikke med forespurt avtrykk

en: flag the selected user ID as primary
nb: marker valgt bruker-ID som primær

en: forced
nb: tvunget

en: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
nb: tvungen bruk av krypt.metode %s (%d) bryter med mottakers oppsett

en: fstat(%d) failed in %s: %s
nb: fstat(%d) mislyktes in %s: %s

en: general error
nb: generell feil

en: generate PGP 2.x compatible messages
nb: lag meldinger som fungerer med PGP 2.x

en: generate a new key pair
nb: lag nytt nøkkelpar

en: generate a revocation certificate
nb: lag opphevelsessertifikat

en: generate new keys
nb: lag nye nøkler

en: generating key failed
nb: nøkkelgenerering mislyktes

en: generating new key
nb: lager ny nøkkel

en: generating the deprecated 16-bit checksum for secret key protection
nb: lager utgått 16-bit-kontrollsum for beskyttelse av hemmelig nøkkel

en: gpg/card>
nb: gpg/kort>

en: honor the PKA record set on a key when retrieving keys
nb: bruk nøklers PKA-oppføring når du henter dem

en: honor the preferred keyserver URL set on the key
nb: bruk nøklers foretrukne nøkkeltjener-adresse

en: import signatures that are marked as local-only
nb: importer signaturer som er merket som kun lokale

en: import/merge keys
nb: importer/slå sammen nøkler

en: importing secret keys not allowed
nb: importering av hemmelig nøkkel er ikke tillatt

en: include revoked keys in search results
nb: ta med opphevede nøkler som søketreff

en: include subkeys when searching by key ID
nb: ta med undernøkler ved søk på nøkkel-ID

en: input line %u too long or missing LF
nb: inndatalinje %u er for lang eller mangler LF

en: input line longer than %d characters
nb: inndata-linje er lengre enn %d tegn

en: invalid
nb: ugyldig

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
nb: ugyldig S2K-modus (må være 0, 1 eller 3)

en: invalid argument
nb: ugydig argument

en: invalid armor
nb: ugyldig beskyttelse

en: invalid armor header:
nb: ugyldig armorheader:

en: invalid armor: line longer than %d characters
nb: ugyldig armor: linje lengre enn %d tegn

en: invalid auto-key-locate list
nb: ugyldig «auto-key-locate»-liste

en: invalid clearsig header
nb: ugyldig clearsigheader

en: invalid dash escaped line:
nb: ugyldig bindestrekbeskyttet linje:

en: invalid default preferences
nb: ugyldig standardoppsett

en: invalid default-cert-level; must be 0, 1, 2, or 3
nb: ugyldig «default-cert-level» (må være 0, 1, 2 eller 3)

en: invalid export options
nb: ugyldige eksporteringsvalg

en: invalid fingerprint
nb: ugyldig fingeravtrykk

en: invalid import options
nb: ugyldige importeringsvalg

en: invalid keyring
nb: ugyldig nøkkelknippe

en: invalid keyserver options
nb: ugyldige nøkkeltjener-valg

en: invalid keyserver protocol (us %d!=handler %d)
nb: ugyldig nøkkeltjener-protokoll (us %d!=håndteringsprogram %d)

en: invalid list options
nb: ugyldige listevalg

en: invalid min-cert-level; must be 1, 2, or 3
nb: ugyldig «min-cert-level» (må være 0, 1, 2 eller 3)

en: invalid packet
nb: ugyldig pakke

en: invalid personal cipher preferences
nb: ugyldig personlig oppsett av krypteringsmetode

en: invalid personal compress preferences
nb: ugyldig personlig oppsett av komprimeringsmetode

en: invalid personal digest preferences
nb: ugyldig personlig oppsett av kontrollsummetode

en: invalid radix64 character %02X skipped
nb: hoppet over ugyldig radix64-tegn %02x

en: invalid root packet detected in proc_tree()
nb: fant ugyldig rotpakke i proc_tree()

en: invalid structure of OpenPGP card (DO 0x93)
nb: ugyldig struktur i OpenPGP-kort (DO 0x93)

en: invalid value
nb: ugyldig verdi

en: invalid verify options
nb: ugyldige kontrollvalg

en: it is strongly suggested that you update your preferences and
nb: du anbefales på det sterkeste å endre oppsett og

en: key "%s" not found on keyserver
nb: fant ikke nøkkelen «%s» på nøkkeltjener

en: key "%s" not found: %s
nb: fant ikke nøkkelen «%s»: %s

en: key %s has no user IDs
nb: nøkkel %s: ingen bruker-ID

en: key %s marked as ultimately trusted
nb: nøkkel %s markert som endelig betrodd.

en: key %s occurs more than once in the trustdb
nb: nøkkel %s forekommer flere enn én gang i trustdb

en: key %s was created %lu seconds in the future (time warp or clock problem)
nb: nøkkel %s ble opprettet %lu sekunder i fremtiden (tidsforskyvnings- eller klokkeproblem)

en: key %s: "%s" %d new signatures
nb: nøkkel: %s: «%s» %d nye signaturer

en: key %s: "%s" %d new subkeys
nb: nøkkel %s: «%s» %d nye undernøkler

en: key %s: "%s" %d new user IDs
nb: nøkkel %s: «%s» %d nye bruker-id-er

en: key %s: "%s" %d signature cleaned
nb: nøkkel: %s: «%s» %d nye signaturer

en: key %s: "%s" %d signatures cleaned
nb: nøkkel: %s: «%s» %d nye signaturer

en: key %s: "%s" %d user ID cleaned
nb: nøkkel %s: «%s» %d nye bruker-id-er

en: key %s: "%s" %d user IDs cleaned
nb: nøkkel %s: «%s» %d nye bruker-id-er

en: key %s: "%s" 1 new signature
nb: nøkkel %s: «%s» 1 ny signatur

en: key %s: "%s" 1 new subkey
nb: nøkkel %s: «%s» 1 ny undernøkkel

en: key %s: "%s" 1 new user ID
nb: nøkkel %s: «%s» 1 ny bruker-ID

en: key %s: "%s" not changed
nb: nøkkel %s: «%s» ikke endret

en: key %s: "%s" revocation certificate added
nb: nøkkel %s: «%s» opphevingssertifikat lagt til

en: key %s: "%s" revocation certificate imported
nb: nøkkel %s: «%s» opphevingssertifikat importert

en: key %s: %s
nb: nøkkel %s: %s

en: key %s: PGP 2.x style key - skipped
nb: nøkkel %s: PGP 2.x-aktig nøkkel - hoppet over

en: key %s: PKS subkey corruption repaired
nb: nøkkel %s: PKS-undernøkkel reparert

en: key %s: accepted as trusted key
nb: nøkkel %s: godtatt som betrodd nøkkel

en: key %s: accepted non self-signed user ID "%s"
nb: nøkkel %s: akseptert ikke-selvsignert bruker-ID «%s»

en: key %s: already in secret keyring
nb: nøkkel %s: finnes allerede i hemmelig nøkkelknippe

en: key %s: can't locate original keyblock: %s
nb: nøkkel %s: finner ikke original nøkkelblokk: %s

en: key %s: can't read original keyblock: %s
nb: nøkkel %s: klarte ikke å lese opprinnelig nøkkelblokk: %s

en: key %s: direct key signature added
nb: nøkkel %s: direkte nøkkelsignatur lagt til

en: key %s: doesn't match our copy
nb: nøkkel %s: stemmer ikke med vår kopi

en: key %s: duplicated user ID detected - merged
nb: nøkkel %s: oppdaget duplisert bruker-ID. Slått sammen

en: key %s: invalid direct key signature
nb: nøkkel %s: ugyldig direkte nøkkelsignatur

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - rejected
nb: nøkkel %s: ugyldig opphevingssertifikat: %s - avvist

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - skipped
nb: nøkkel %s: ugyldig opphevingssertifikat: %s - hoppet over

en: key %s: invalid self-signature on user ID "%s"
nb: nøkkel %s: ugyldig selvsignatur for bruker-ID «%s»

en: key %s: invalid subkey binding
nb: nøkkel %s: ugyldig undernøkkelbinding

en: key %s: invalid subkey revocation
nb: nøkkel %s: ugyldig undernøkkeloppheving

en: key %s: key material on-card - skipped
nb: nøkkel %s: nøkkelmateriell på kort - hoppet over

en: key %s: new key - skipped
nb: nøkkel %s: ny nøkkel. Hoppet over

en: key %s: no public key - can't apply revocation certificate
nb: nøkkel %s: offentlig nøkkel mangler. Klarte ikke å bruke opphevelsessertifikat

en: key %s: no public key for trusted key - skipped
nb: nøkkel %s: ingen offentlig nøkkel for betrodd nøkkel - hoppet over

en: key %s: no subkey for key binding
nb: nøkkel %s: ingen undernøkkel for nøkkelbinding

en: key %s: no subkey for key revocation
nb: nøkkel %s: ingen undernøkkel for nøkkeloppheving

en: key %s: no subkey for subkey binding signature
nb: nøkkel %s: ingen undernøkkel for undernøkkelbindingssignatur

en: key %s: no subkey for subkey revocation signature
nb: nøkkel %s: ingen undernøkkel for undernøkkelopphevingssignatur

en: key %s: no user ID
nb: nøkkel %s: ingen bruker-ID

en: key %s: no user ID for signature
nb: nøkkel %s: ingen bruker-ID for signatur

en: key %s: no valid user IDs
nb: nøkkel %s: ingen gyldig bruker-id-er

en: key %s: non exportable signature (class 0x%02X) - skipped
nb: nøkkel %s: ikke-eksporterbar signatur (klasse 0x%02X) - hoppet over

en: key %s: not protected - skipped
nb: nøkkel %s: ikke beskyttet - hoppet over

en: key %s: public key "%s" imported
nb: nøkkel %s: offentlig nøkkel «%s» importert

en: key %s: public key not found: %s
nb: nøkkel %s: fant ikke offentlig nøkkel: %s

en: key %s: removed multiple subkey binding
nb: nøkkel %s: fjernet flere undernøkkelbindinger

en: key %s: removed multiple subkey revocation
nb: nøkkel %s: fjernet flere undernøkkelopphevinger

en: key %s: revocation certificate at wrong place - skipped
nb: nøkkel %s: opphevingssertifikat på feil plass - hoppet over

en: key %s: secret key imported
nb: nøkkel %s: hemmelig nøkkel importert

en: key %s: secret key with invalid cipher %d - skipped
nb: nøkkel %s: hemmelig nøkkel med ugyldig krypteringsmetode %d - hoppet over

en: key %s: secret key without public key - skipped
nb: nøkkel %s: hemmelig nøkkel uten offentlig nøkkel - hoppet over

en: key %s: skipped subkey
nb: nøkkel %s: hoppet over undernøkkel

en: key %s: skipped user ID "%s"
nb: nøkkel %s: hoppet over bruker-ID «%s»

en: key %s: subkey signature in wrong place - skipped
nb: nøkkel %s: undernøkkelsignatur på feil plass - hoppet over

en: key %s: unexpected signature class (0x%02X) - skipped
nb: nøkkel %s: uforventet signaturklasse (0x%02X) - hoppet over

en: key %s: unsupported public key algorithm
nb: nøkkel %s: ustøttet offentlig nøkkelalgoritme

en: key %s: unsupported public key algorithm on user ID "%s"
nb: nøkkel %s: offentlig nøkkelalgoritme for bruker-ID («%s») støttes ikke

en: key already exists
nb: nøkkelen finnes allerede

en: key export failed: %s
nb: nøkkeleksport mislyktes: %s

en: key has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
nb: nøkkel har blitt opprettet %lu sekund i fremtiden (time warp- eller klokkeproblem)

en: key has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
nb: nøkkel har blitt opprettet %lu sekunder i fremtiden (time warp- eller klokkeproblem)

en: key is not flagged as insecure - can't use it with the faked RNG!
nb: nøkkel er ikke merket som usikker, og kan ikke brukes med falsk RNG.

en: key not found on keyserver
nb: fant ikke nøkkelen på nøkkeltjener

en: key operation not possible: %s
nb: klarte ikke å utføre nøkkelhandling: %s

en: keyserver communications error: %s
nb: kommunikasjonsfeil med nøkkeltjener: %s

en: keyserver did not send VERSION
nb: nøkkeltjener sendte ikke «VERSION»

en: keyserver error
nb: feil på nøkkeltjener

en: keyserver internal error
nb: intern feil på nøkkeltjener

en: keyserver receive failed: %s
nb: mottak fra nøkkeltjener mislyktes: %s

en: keyserver refresh failed: %s
nb: oppdatering av nøkkeltjener mislyktes: %s

en: keyserver search failed: %s
nb: søk på nøkkeltjener mislyktes: %s

en: keyserver send failed: %s
nb: sending til nøkkeltjener mislyktes: %s

en: keyserver timed out
nb: tidsavbrudd for nøkkeltjener

en: keysize invalid; using %u bits
nb: ugyldig nøkkelstørrelse. Bruker %u bit

en: keysize rounded up to %u bits
nb: nøkkelstørrelse rundet opp til %u bit

en: line too long
nb: for lang linje

en: list all available data
nb: vis alle tilgjengelige data

en: list and check key signatures
nb: vis og kontroller nøkkelsignaturer

en: list key and user IDs
nb: vis nøkler og bruker-id-er

en: list keys
nb: vis nøkler

en: list keys and fingerprints
nb: vis nøkler og fingeravtrykk

en: list keys and signatures
nb: vis nøkler og signaturer

en: list preferences (expert)
nb: vis innstillinger (avansert)

en: list preferences (verbose)
nb: vis innstillinger (detaljert)

en: list secret keys
nb: vis hemmelige nøkler

en: make a detached signature
nb: lag adskilt signatur

en: make timestamp conflicts only a warning
nb: la konflikter mellom tidsstempler bare være en advarsel

en: make_keysig_packet failed: %s
nb: make_keysig_packet mislyktes: %s

en: male
nb: mann

en: malformed CRC
nb: feilformatert CRC

en: malformed GPG_AGENT_INFO environment variable
nb: miljøvariabelen «GPG_AGENT_INFO» er feilformatert

en: malformed user id
nb: feilformatert bruker-ID

en: marginals-needed must be greater than 1
nb: «marginals-needed» må være større enn 1

en: max-cert-depth must be in the range from 1 to 255
nb: «max-cert-depth» må være mellom 1 og 255

en: menu to change or unblock the PIN
nb: meny for å endre eller fjerne blokkering av PIN

en: move a backup key to a smartcard
nb: flytt en sikkerhetskopi-nøkkel til et smartkort

en: move a key to a smartcard
nb: flytt nøkkel til et smartkort

en: moving a key signature to the correct place
nb: flytter en nøkkelsignatur til den rette plassen

en: nested clear text signatures
nb: nøstede klartekst-signaturer

en: network error
nb: nettverksfeil

en: never
nb: aldri

en: never
nb: aldri

en: next trustdb check due at %s
nb: neste kontroll av trustdb planlagt %s

en: no
nb: nei

en: no card
nb: ingen kort

en: no corresponding public key: %s
nb: ingen motsvarende offentlig nøkkel: %s

en: no data
nb: ingen data

en: no entropy gathering module detected
nb: fant ingen innsamlingsmodul for vilkårlighetsdata

en: no handler for keyserver scheme `%s'
nb: ingen behandler for nøkkeltjener-skjema «%s»

en: no keyserver known (use option --keyserver)
nb: ingen kjent nøkkeltjener (bruk valget «--keyserver»)

en: no need for a trustdb check
nb: kontroll av trustdb er ikke nødvendig

en: no photo viewer set
nb: ingen bildefremviser valgt

en: no remote program execution supported
nb: fjernutføring av programmer er ikke støttet

en: no revocation keys found for "%s"
nb: fant ingen opphevelsesnøkler for «%s»

en: no secret key
nb: ingen hemmelig nøkkel

en: no secret subkey for public subkey %s - ignoring
nb: ingen hemmelig undernøkkel for offentlig undernøkkel %s - ignorerer

en: no signature found
nb: fant ikke signatur

en: no signed data
nb: ingen signerte data

en: no such user id
nb: bruker-id-en finnes ikke

en: no ultimately trusted keys found
nb: fant ingen nøkler med absolutt («ultimat») pålitelighet

en: no valid OpenPGP data found.
nb: fant ingen gyldig OpenPGP-data.

en: no valid addressees
nb: ingen gyldige mottakere

en: no writable keyring found: %s
nb: fant ikke skrivbart nøkkelknippe: %s

en: no writable public keyring found: %s
nb: fant ikke skrivbart offentlig nøkkelknippe: %s

en: not a detached signature
nb: ikke en separat signatur

en: not an OpenPGP card
nb: ikke et OpenPGP-kort

en: not forced
nb: ikke tvunget

en: not processed
nb: ikke behandlet

en: note: random_seed file is empty
nb: merk: random_seed-fila er tom

en: note: random_seed file not updated
nb: merk: random_seed-fila ble ikke oppdatert

en: okay, we are the anonymous recipient.
nb: ok, det er du som er den anonyme mottakeren.

en: old encoding of the DEK is not supported
nb: gammel DEK-koding støttes ikke

en: old style (PGP 2.x) signature
nb: gammeldags (PGP 2.x) signatur

en: only accept updates to existing keys
nb: bare godta oppdateringer av nøkler som finnes allerede

en: operation is not possible without initialized secure memory
nb: handlinga kan ikke utføres uten sikkert minne

en: original file name='%.*s'
nb: opprinnelig filnavn=«%.*s»

en: ownertrust information cleared
nb: informasjon om eiertillit er fjernet

en: ownertrust value missing
nb: verdi for eiertillit mangler

en: passphrase generated with unknown digest algorithm %d
nb: passordfrase generert med ukjent summeringsalgoritme %d

en: passphrase not correctly repeated; try again
nb: passordfrasen ble ikke gjentatt korrekt. Prøv igjen

en: please do a --check-trustdb
nb: kjør «--check-trustdb»

en: please enter an optional but highly suggested email address
nb: skriv inn en valgfri men anbefalt e-postadresse

en: please see %s for more information
nb: se %s for mer informasjon

en: please see http://www.gnupg.org/documentation/faqs.html for more information
nb: se http://www.gnupg.org/documentation/faqs.html for mer informasjon

en: please use "%s%s" instead
nb: bruk heller «%s%s»

en: please wait while key is being generated ...
nb: vent mens nøkkel blir generert …

en: premature eof (in CRC)
nb: for tidlig eof (i CRC)

en: premature eof (in trailer)
nb: for tidlig eof (på sluttlinje)

en: premature eof (no CRC)
nb: for tidlig eof (ingen CRC)

en: print the card status
nb: vis kortstatus

en: problem handling encrypted packet
nb: problem ved håndtering av kryptert pakke

en: prompt before overwriting
nb: spør før overskriving

en: public and secret key created and signed.
nb: offentlig og hemmelig nøkkel opprettet og signert.

en: public key %s is %lu seconds newer than the signature
nb: offentlig nøkkel %s er %lu sekunder nyere enn signaturen

en: public key %s not found: %s
nb: fant ikke offentlig nøkkel %s: %s

en: public key decryption failed: %s
nb: offentlig nøkkel-dekryptering mislyktes: %s

en: public key does not match secret key!
nb: offentlig nøkkel samsvarer ikke med hemmelig nøkkel.

en: public key encrypted data: good DEK
nb: offentlig nøkkel-kryptert data: god DEK

en: public key is %s
nb: offentlig nøkkel er %s

en: public key of ultimately trusted key %s not found
nb: fant ikke offentlig nøkkel for absolutt pålitelig nøkkel %s

en: qQ
nb: aA

en: quit
nb: avslutt

en: quit this menu
nb: gå ut av denne menyen

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
nb: anført utskrivbart tegn i armor. Noen har antakeligvis brukt en feiloppsatt e-posttjener

en: re-distribute this key to avoid potential algorithm mismatch problems
nb: dele ut denne nøkkelen på nytt for å unngå potensielle problemer med algoritme-samsvar

en: reading public key failed: %s
nb: lesing av offentlig nøkkel mislyktes: %s

en: reading stdin ...
nb: leser std.innkanal …

en: reason for revocation:
nb: grunnen for opphevelse:

en: refreshing 1 key from %s
nb: oppfrisker 1 nøkkel fra %s

en: remove as much as possible from key after import
nb: fjern så mye som mulig fra nøkkel etter importering

en: remove as much as possible from key during export
nb: fjern så mye som mulig fra nøkkelen under eksportering

en: remove keys from the public keyring
nb: fjern nøkler fra offentlig nøkkelknippe

en: remove keys from the secret keyring
nb: fjern nøkler fra hemmelig nøkkelknippe

en: remove unusable parts from key after import
nb: fjern ubrukelige deler av nøkkel etter importering

en: remove unusable parts from key during export
nb: fjern ubrukelige deler fra nøkkelen under eksportering

en: repair damage from the pks keyserver during import
nb: reparer skader fra pks-nøkkeltjener under importering

en: requesting key %s from %s
nb: ber om nøkkelen %s fra %s

en: requesting key %s from %s server %s
nb: ber om nøkkelen %s fra %s tjener %s

en: resource limit
nb: ressursgrense

en: response does not contain the RSA modulus
nb: svar inneholder ikke RSA-modulus

en: response does not contain the RSA public exponent
nb: svar inneholder ikke offentlig RSA-eksponent

en: response does not contain the public key data
nb: svar inneholder ikke offentlig nøkkeldata

en: revocation comment:
nb: kommentar til opphevelse:

en: revoke key or selected subkeys
nb: opphev nøkkel eller valgte undernøkler

en: revoke selected user IDs
nb: opphev valgte bruker-id-er

en: revoke signatures on the selected user IDs
nb: opphev signaturer på valgte bruker-id-er

en: revoked
nb: opphevet

en: revoked by your key %s on %s
nb: opphevet med nøkkelen %s %s

en: revoked: %s
nb: opphevet: %s

en: rounded up to %u bits
nb: rundet opp til %u bit

en: save and quit
nb: lagre og avslutte

en: searching for "%s" from %s
nb: søker etter «%s» fra %s

en: searching for "%s" from %s server %s
nb: søker etter «%s» fra %s tjener %s

en: searching for names from %s
nb: søker etter navn fra %s

en: searching for names from %s server %s
nb: søker etter navn fra %s tjener %s

en: secret key "%s" not found: %s
nb: fant ikke hemmelig nøkkel «%s»: %s

en: secret key %s: %s
nb: hemmelig nøkkel %s: %s

en: secret key already stored on a card
nb: hemmelig nøkkel er allerede lagret på et kort

en: secret key parts are not available
nb: hemmelige nøkkeldeler er ikke tilgjenglig

en: secret parts of key are not available
nb: hemmelige deler av nøkkelen er ikke tilgjengelig.

en: select subkey N
nb: velger bruker-ID N

en: select user ID N
nb: velger bruker-ID N

en: selected certification digest algorithm is invalid
nb: valgt kontrollsum-algoritme for sertifisering er ugyldig

en: selected cipher algorithm is invalid
nb: valgt krypteringsalgoritme er ugyldig

en: selected compression algorithm is invalid
nb: valgt komprimeringsalgoritme er ugyldig

en: selected digest algorithm is invalid
nb: valg kontrollsum-algoritme er ugyldig

en: sending key %s to %s
nb: sender nøkkelen %s til %s

en: set a notation for the selected user IDs
nb: endre notat for valgte bruker-id-er

en: set preference list for the selected user IDs
nb: velg oppsettsliste for valgte bruker-id-er

en: set the preferred keyserver URL for the selected user IDs
nb: endre adresse til foretrukket nøkkeltjener for valgte bruker-id-er

en: show IETF standard notations during signature listings
nb: vis IETF-standardnotater under signaturvisning

en: show IETF standard notations during signature verification
nb: vis IETF-standardnotater under signaturbekreftelse

en: show admin commands
nb: vis admin-kommandoer

en: show all notations during signature listings
nb: vis alle notater i signaturvisning

en: show all notations during signature verification
nb: vis alle merknader under signaturbekreftelse

en: show expiration dates during signature listings
nb: vis utløpsdatoer i nøkkelvisning

en: show key fingerprint
nb: vise nøkkelens fingeravtrykk

en: show only the primary user ID in signature verification
nb: bare vis primærbrukerens ID under signaturbekreftelse

en: show policy URLs during signature listings
nb: vis regeladresser i signaturvisning

en: show policy URLs during signature verification
nb: vis adresser til retningslinjer under signaturbekreftelse

en: show preferred keyserver URLs during signature listings
nb: vis foretrukne nøkkeltjener-adresser under signaturvisning

en: show preferred keyserver URLs during signature verification
nb: vis adresser til foretrukne nøkkeltjenere under signaturbekreftelse

en: show revoked and expired subkeys in key listings
nb: vis opphevede og utgåtte undernøkler i nøkkelvisning

en: show revoked and expired user IDs in key listings
nb: vis opphevede og utgåtte bruker-id-er i nøkkelvisning

en: show revoked and expired user IDs in signature verification
nb: vis opphevede og utgåtte bruker-id-er under signaturbekreftelse

en: show selected photo IDs
nb: vis valgte foto-id-er

en: show the keyring name in key listings
nb: vis nøkkelknippe-navn i nøkkelvisning

en: show this help
nb: vis denne hjelpeteksten

en: show user ID validity during key listings
nb: vis gyldighet for bruker-ID under nøkkelvisning

en: show user ID validity during signature verification
nb: vis gyldighet for bruker-ID under signaturbekreftelse

en: show user-supplied notations during signature listings
nb: vis brukervalgte notater under signaturvisning

en: show user-supplied notations during signature verification
nb: vis selvvalgte merknader under signaturbekreftelse

en: sign a key
nb: signer nøkkel

en: sign a key locally
nb: signer nøkkel lokalt

en: sign or edit a key
nb: signer eller rediger nøkkel

en: sign selected user IDs [* see below for related commands]
nb: signer valgte bruker-id-er [* se nedenfor for relevante kommandoer]

en: sign selected user IDs locally
nb: signerer valgte bruker-id-er lokalt

en: sign selected user IDs with a non-revocable signature
nb: signer valgte bruker-id-er med en signatur som ikke kan trekkes tilbake

en: sign selected user IDs with a trust signature
nb: signer valgte bruker-id-er med tillitssignatur

en: signature verification suppressed
nb: signaturbekreftelse ble hindret

en: signatures created so far: %lu
nb: signaturer opprettet så langt: %lu

en: signed by your key %s on %s%s%s
nb: signert med nøkkelen %s %s%s%s

en: signing failed: %s
nb: signering mislyktes: %s

en: signing subkey %s is already cross-certified
nb: signerings-undernøkkel %s er allerede kryssertifisert

en: signing:
nb: signerer:

en: skipped "%s": %s
nb: hoppet over «%s»: %s

en: skipped "%s": duplicated
nb: hoppet over «%s»: er duplikat

en: skipped: public key already set
nb: hoppet over: offentlig nøkkel er allerede valgt

en: skipped: public key already set as default recipient
nb: hoppet over: offentlig nøkkel allerede valgt som standardmottaker

en: skipped: secret key already present
nb: hoppet over, fordi hemmelig nøkkel allerede er tilstede

en: skipping block of type %d
nb: hopper over blokk av typen %d

en: skipping v3 self-signature on user ID "%s"
nb: hopper over v3-selvsignatur for bruker-ID «%s»

en: standalone revocation - use "gpg --import" to apply
nb: selvstendig opphevelse - bruk «gpg --import» for å ta i bruk

en: standalone signature of class 0x%02x
nb: separat signatur av klasse 0x%02x

en: storing key onto card failed: %s
nb: lagring av nøkkel på kort mislyktes: %s

en: subkey %s does not sign and so does not need to be cross-certified
nb: undernøkkel %s signerer ikke, og behøver derfor ikke å bli kryssertifisert

en: subpacket of type %d has critical bit set
nb: underpakke %d er merket som kritisk

en: system error while calling external program: %s
nb: systemfeil under kall på eksternt program: %s

en: textmode
nb: tekstmodus

en: the given certification policy URL is invalid
nb: valgt adresse for sertifikasjonsregler er ugyldig

en: the given preferred keyserver URL is invalid
nb: valgt adresse for foretrukket nøkkeltjener er ugyldig

en: the given signature policy URL is invalid
nb: valgt adresse for signaturregler er ugyldig

en: the signature could not be verified.
    Please remember that the signature file (.sig or .asc)
    should be the first file given on the command line.
nb: klarte ikke å bekrefte signatur.
    Husk at signaturfil (.sig eller .asc)
    skal være første filargument på kommandolinja.

en: there is a secret key for public key "%s"!
nb: det finnes en hemmelig nøkkel for offentlig nøkkel «%s».

en: this is a PGP generated Elgamal key which is not secure for signatures!
nb: dette er en PGP-generelt Elgamal-nøkkel, og egner seg ikke til signering.

en: this key has already been designated as a revoker
nb: denne nøkkelen er allerede i bruk som opphevelsesnøkkel

en: this may be caused by a missing self-signature
nb: dette kan skyldes manglende selvsignatur

en: this message may not be usable by %s
nb: denne meldinga kan kanskje ikke brukes av %s

en: this platform requires temporary files when calling external programs
nb: denne plattformen krever midlertidige filer ved kall på eksterne programmer

en: timestamp conflict
nb: konflikt mellom tidsstempler

en: toggle between the secret and public key listings
nb: veksle mellom hemmelig og offentlig nøkkellisting

en: toggle the signature force PIN flag
nb: slå av på tvungen bruk av signatur-PIN

en: too many cipher preferences
nb: for mange krypteringsinnstillinger

en: too many compression preferences
nb: for mange komprimeringsinnstillinger

en: too many digest preferences
nb: for mange kontrollsum-innstillinger

en: too many entries in pk cache - disabled
nb: for mange elementer i pk-hurtiglager. Slått av

en: trust database error
nb: feil med tillitsdatabase

en: trust record %lu is not of requested type %d
nb: tillitsoppføring %lu er ikke av forespurt type (%d)

en: trust record %lu, req type %d: read failed: %s
nb: tillitsoppføring %lu, foresp.type %d: lesing mislyktes: %s

en: trust record %lu, type %d: write failed: %s
nb: tillitsoppføring %lu, type %d: skriving mislyktes: %s

en: trust: %s
nb: tillit: %s

en: trustdb rec %lu: lseek failed: %s
nb: trustdb-oppf. %lu: lseek mislyktes: %s

en: trustdb rec %lu: write failed (n=%d): %s
nb: trustdb-oppf. %lu: skriving mislyktes (n=%d): %s

en: trustdb transaction too large
nb: trustdb-transaksjon er for stor

en: trustdb: lseek failed: %s
nb: trustdb: lseek mislyktes: %s

en: trustdb: read failed (n=%d): %s
nb: trustdb: lesing mislyktes (n=%d): %s

en: trustdb: sync failed: %s
nb: trustdb: synk mislyktes: %s

en: trustlevel adjusted to FULL due to valid PKA info
nb: tillitsnivå oppjustert til «FULL» pga. gyldig PKA-info

en: trustlevel adjusted to NEVER due to bad PKA info
nb: tillitsnivå nedjustert til «NEVER» (aldri) pga. ugyldig PKA-info

en: ultimate
nb: ultimat

en: unable to display photo ID!
nb: klarte ikke å vise foto-ID.

en: unable to execute external program
nb: klarte ikke å kjøre eksternt program

en: unable to read external program response: %s
nb: klarte ikke å lese reponsen fra eksternt program: %s

en: unable to set exec-path to %s
nb: klarte ikke å endre «exec»-sti til %s

en: unable to update trustdb version record: write failed: %s
nb: klarte ikke å oppdatere trustdb-versjonsoppføring. Skriving mislyktes: %s

en: unable to use the IDEA cipher for all of the keys you are encrypting to.
nb: klarte ikke å bruke IDEA-algoritmen for alle nøklene du krypterer til.

en: unable to use unknown trust model (%d) - assuming %s trust model
nb: Klarte ikke å bruke ukjent tillitsmodell (%d). Prøver tillitsmodell %s

en: unblock the PIN using a Reset Code
nb: fjern PIN-blokkering med en tilbakestillingskode

en: uncompressed|none
nb: ukomprimert|ingen

en: undefined
nb: udefinert

en: unexpected armor:
nb: uforventet armering:

en: unexpected data
nb: uforventet data

en: unimplemented cipher algorithm
nb: uimplementert krypteringsalgoritme

en: unimplemented pubkey algorithm
nb: uimplementert pubkey-algoritme

en: unknown
nb: ukjent

en: unknown armor header:
nb: ukjent skjold-hode:

en: unknown compress algorithm
nb: ukjent komprimeringsalgoritme

en: unknown default recipient "%s"
nb: «%s» er en ukjent standardmottaker

en: unknown digest algorithm
nb: ukjent kontrollsum-algoritme

en: unknown key protection algorithm
nb: ukjent nøkkelbeskyttelsesalgoritme

en: unknown packet type
nb: ukjent pakketype

en: unknown protection algorithm
nb: ukjent beskyttelsesalgoritme

en: unknown signature class
nb: ukjent signaturklasse

en: unnatural exit of external program
nb: unaturlig avslutning av eksternt program

en: unspecified
nb: uspesifisert

en: unusable pubkey algorithm
nb: ubrukelig pubkey algoritme

en: unusable public key
nb: ubrukelig offentlig nøkkel

en: unusable secret key
nb: ubrukelig hemmelig nøkkel

en: update all keys from a keyserver
nb: oppdater alle nøkler fra nøkkeltjener

en: update failed: %s
nb: oppdatering mislyktes: %s

en: update the trust database
nb: oppdater tillitsdatabase

en: usage: %s
nb: bruk: %s

en: use as output file
nb: bruk som utdatafil

en: use canonical text mode
nb: bruk kanonisk tekstmodus

en: use option "--delete-secret-keys" to delete it first.
nb: bruk valget «--delete-secret-keys» for å slette den først.

en: use strict OpenPGP behavior
nb: bruk streng OpenPGP-oppførsel

en: use temporary files to pass data to keyserver helpers
nb: bruk midlertidige filer for å overføre data til nøkkeltjener-hjelpere

en: user ID "%s" is already revoked
nb: bruker-ID «%s» er allerede opphevet

en: user ID: "%s"
nb: bruker-ID: «%s»

en: using %s trust model
nb: bruker tillitsmodell %s

en: using cipher %s
nb: bruker krypteringsmetode %s

en: using default PIN as %s
nb: bruker forvalgt PIN som %s

en: using subkey %s instead of primary key %s
nb: bruker undernøkkel %s i stedet for primærnøkkel %s

en: validate signatures with PKA data
nb: kontroller signaturer som har PKA-data

en: validity: %s
nb: gyldighet: %s

en: verbose
nb: detaljert utskrift

en: verification of Admin PIN is currently prohibited through this command
nb: bekrefting av Admin PIN er foreløpig nektet gjennom denne kommandoen

en: verify CHV%d failed: %s
nb: bekreftelse av CHV%d mislyktes: %s

en: verify a signature
nb: bekreft signatur

en: verify the PIN and list all data
nb: bekrefte PIN og vise alle data

en: weak key
nb: svak nøkkel

en: weak key created - retrying
nb: nøkkelen ble svak. Prøver på nytt

en: weird size for an encrypted session key (%d)
nb: merkelig størrelse for en kryptert sesjonsnøkkel (%d)

en: will not run with insecure memory due to %s
nb: lar være å kjøre med usikret minne på grunn av %s

en: writing direct signature
nb: skriver direkte signatur

en: writing key binding signature
nb: skriver nøkkelbindende signatur

en: writing new key
nb: skriver ny nøkkel

en: writing secret key stub to `%s'
nb: skriver foreløpig hemmelig nøkkel til «%s»

en: writing self signature
nb: skriver selvsignatur

en: writing to stdout
nb: skriver til stdout

en: wrong secret key used
nb: feil hemmelig nøkkel ble brukt

en: yY
nb: jJ

en: yes
nb: ja

en: you can only clearsign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
nb: du må bruke «--pgp2»-modus for å signere i klartekst med PGP 2.x-nøkler

en: you can only detach-sign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
nb: du må bruke «--pgp2»-modus for å signere adskilt med PGP 2.x-nøkler

en: you can only encrypt to RSA keys of 2048 bits or less in --pgp2 mode
nb: du kan bare kryptere med RSA-nøkler som er 2048 bit eller kortere i «--pgp2»-modus

en: you can only make detached or clear signatures while in --pgp2 mode
nb: du kan bare lage adskilte eller klare signaturer i --pgp2-modus

en: you can update your preferences with: gpg --edit-key %s updpref save
nb: oppdater oppsettet med følgende kommando: gpg --edit-key %s updpref save

en: you can't sign and encrypt at the same time while in --pgp2 mode
nb: du kan ikke signere og kryptere samtidig i «--pgp2»-modus

en: you cannot appoint a key as its own designated revoker
nb: du kan ikke bruke en nøkkel som opphevelsesnøkkel for seg selv

en: you cannot use --symmetric --encrypt while in %s mode
nb: du kan ikke velge «--symmtric» og «--encrypt» i «%s»-modus

en: you cannot use --symmetric --encrypt with --s2k-mode 0
nb: du kan ikke bruke «--symmetric --encrypt» og «--s2k-mode 0» samtidig

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt while in %s mode
nb: du kan ikke velge «--symmtric», «--sign» og «--encrypt» i «%s»-modus

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt with --s2k-mode 0
nb: du kan ikke bruke «--symmetric --sign --encrypt» og «--s2k-mode 0» samtidig

en: you found a bug ... (%s:%d)
nb: du fant en feil … (%s:%d)

en: you may not use %s while in %s mode
nb: du kan ikke bruke «%s» i «%s»-modus

en: you must use files (and not a pipe) when working with --pgp2 enabled.
nb: du må bruke filer (og ikke en pipe) når --pgp2 er påslått

en: |AN|New Admin PIN
nb: |AN|Ny Admin PIN

en: |A|Please enter the Admin PIN
nb: |A|Skriv inn admin-PIN

en: |A|Please enter the Admin PIN%%0A[remaining attempts: %d]
nb: |A|Skriv inn admin-PIN%%0A[gjenstående forsøk: %d]

en: |FD|write status info to this FD
nb: |FD|skrive statusinfo til denne FD

en: |N|New PIN
nb: |N|Ny PIN

en: |RN|New Reset Code
nb: |RN|Ny tilbakestillingskode

en: ||Please enter the PIN
nb: ||Skriv inn PIN-kode

en: ||Please enter the PIN%%0A[sigs done: %lu]
nb: ||Skriv inn PIN%%0A[signaturer utført: %lu]

en: ||Please enter the Reset Code for the card
nb: ||Skriv inn tilbakestillingskode for kortet
